Skakturnering logo

23. september 2018

Turneringstabel
Se også Stillingen
= ratinggruppe A
= ratinggruppe B

Navn og klubELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11Tb1Tb2Tb3#ELO
1 Jan Mose Nielsen
Tåstrup Skakforening
2201 11581 ½10121 1261 1391 4½ 15181 1072,064,2559,019,60
2 Thomas Christensen
Næstved Skakklub
2155161 1791 0610 121 14101 51 1381 974,558,5060,52 - 4-1,80
3 Thore Nyboe Jensen
Nørrebro Skakklub
1999 117100 51 1249½ 11310 04 11220 0675,031,5061,011 - 15-43,60
4 Morten Winsløv
Enkeltmedlem - Indland
1910181 09221 100 127 11620 31 ½160 11370,035,0056,05 - 6-6,20
5 Michael Taanquist 11912½ 03231 121100 ½8171 0210 221 670,531,2556,57 - 10
6 Arild Rimestad
Enkeltmedlem - Indland
1879201 111131 21 010 0171 121 19 1431 970,051,0057,02 - 466,80
7 Henrik Smidt-Nielsen
Køge Skakklub
1865 12120 027 ½18251 141 06 013231 11191 61,033,2548,55 - 6-5,40
8 Bjørn Johannsen
Haslev Skakklub
1847221 01240 12018½ 1235½ 111 010271 02669,029,7556,07 - 10-26,80
9 Jens-Ole Næsborg
Enkeltmedlem - Indland
1811 12341 02271 ½3121 ½10 0160 211 07674,535,7559,57 - 1010,20
10 Paulius Meskenas
Køge Skakklub
1804241 131½ 1461 159½ 0281 113121 972,555,5058,52 - 476,80
11 Morten Godtkjær Larsen
Næstved Skakklub
1784 12560 021220 120 118131 80 02770 015455,517,0046,020 - 24-51,40
12 Erol Taskiran
Hvidovre Skakklub
1781261 ½5281 01161 09221 0630 114 01066,025,0053,511 - 15-13,40
13 Bo Heine Larsen
Haslev Skakklub
1748 127141 06210 12230 01171 117100 40 564,027,0051,016 - 19-17,60
14 Anders Boel Jønsson
Solrød Skakklub
169128½ 013180 119241 07230 115 126120 12549,520,2540,511 - 15-29,60
15 Finn Stuhr
Køge Skakklub
168910 028200 017191 026241 140 125 016111 449,015,5036,520 - 24-43,20
16 Leif Jørgensen
Solrød Skakklub
1689 0223½ 125281 01240 018270 019151 ½26454,514,5043,020 - 24-43,20
17 Hans E. Andersen
Skovbo Skakklub
167630 022 023151 261 124211 05130 018281 555,520,0044,016 - 19-36,60
18 Knud Aage Fønss
Solrød Skakklub
1616 0425½ 1147½ ½8110 161 123 021171 0162,528,0049,011 - 1519,80
19 Jakob Andersen
Næstved Skakklub
154650 024260 140 015201 128 125161 022230 449,513,0038,020 - 24-51,20
20 Jørgen Thinggaard
Solrød Skakklub
1501 06270 11580 110 019261 128220 250 024347,510,0039,027-45,60
21 Hannibal Valeur Jaques
Nørrebro Skakklub
150070 126111 11350 20 017 122181 09271 663,528,0051,07 - 1043,80
22 Virginija Meskeniene
Køge Skakklub
1419 08171 04 111130 271 012210 120191 05559,021,0047,016 - 1944,60
23 Andreas Philip Cort Maleeva Hansen
GSF-Caïssa
137790 ½16171 05 12880 114180 07241 11958,023,0046,511 - 1553,60
24 Jacob Brendstrup Hansen
Tåstrup Skakforening
1254 010191 1830 014170 015260 281 023201 453,515,5042,020 - 2422,60
25 Vaidas Meskenas
Køge Skakklub
1159110 ½18160 126 07281 027190 150 120140 47,511,7538,525 - 2624,20
26 Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen
GSF-Caïssa
1085 012210 119250 017151 020 124140 02816½ 47,014,0038,525 - 2643,60
27Leif Andersen
Næstved Skakklub
130 12071 0940 022251 116111 08 021555,521,0046,016 - 19
28Mathias Andersen
Næstved Skakklub
½14151 012 016230 025190 200 024261 01747,510,2539,028

=Gevinst
=Remis
=Tab
=Afbud
=Remis uden kamp
=Ikke spillet
Præmierne deles, tie-break anvendes til rundelægning
Tie-break-systemerne er:
Tb1 = Buchholtz, Tb2 = Sonnenborg-Berger, Tb3 = Median Buchholtz


    mandag 24. september 2018: Skovbo 2018, runde 6