KKSA logo

2. Ole Jakobsen mindeturnering

IM Ole Jakobsen
14. november 2019
Gleizerov vinder alene

2. Ole Jakobsen Mindeturnering - Stilling efter syvende runde den 13. oktober 2013

Se også Turneringstabel Ratinggruppe A Ratinggruppe B Ratinggruppe C Ratinggruppe D

NrNavnELO rat# partierPoints
1GM Evgeny Gleizerov, Russia/Rusland 2621 76
2 - 4GM Mikhail Ulibin, Russia/Rusland 2554 7
2 - 4IM Mikkel Djernæs Antonsen, Næstved SkakklubDenmark/Danmark 2449 7
2 - 4GM Ralf Åkesson, Sweden/Sverige 2411 7
5 - 9FM Kåre Hove Kristensen, Skakklubben NordkalottenDenmark/Danmark 2342 75
5 - 9IM Vladimir Prosviriakov, United States/USA 2300 75
5 - 9 Svend Ellegaard Christensen, Jyderup SkakklubDenmark/Danmark 2232 75A
5 - 9 Henrik Dahl Pedersen, Denmark/Danmark 2207 75A
5 - 9 Hans Dahl Pedersen, Køge SkakklubDenmark/Danmark 2187 75A
10 - 14FM Niels Jørgen Fries Nielsen, Esbjerg SkakforeningDenmark/Danmark 2302 7
10 - 14FM Flovin Tor Nygaard Næs, Skakklubben K41Faroe Islands/Færøerne 2252 7
10 - 14 Anders Nilsson, Sweden/Sverige 2188 7A
10 - 14 Peter Wang, Næstved SkakklubDenmark/Danmark 1941 7B
10 - 14Michael Taanquist, Ikke medlem af DSUDenmark/Danmark 7D
15 - 26 Henrik Holmsgaard, Brønshøj SkakforeningDenmark/Danmark 2297 74
15 - 26 Jens Abildlund, Skakklubben af 1927, RingstedDenmark/Danmark 2181 74A
15 - 26 Kurt Klifoth, Valby SkakklubDenmark/Danmark 2177 74A
15 - 26 Thomas Christensen, Næstved SkakklubDenmark/Danmark 2158 74A
15 - 26 Gösta Petersson, Sweden/Sverige 2151 74A
15 - 26 Jan Elkjær Frantsen Montgomery, Allerød SkakklubDenmark/Danmark 2135 74A
15 - 26 Preben Schavitshy Dalberg, Holbæk SkakklubDenmark/Danmark 2131 74A
15 - 26 Per Nielsen, Skive SkakklubDenmark/Danmark 1984 74B
15 - 26 Mikkel Manosri Jacobsen, BMS SkakDenmark/Danmark 1928 74B
15 - 26 Daniel Kokholm, Skakklubben K41Denmark/Danmark 1905 74B
15 - 26 Erol Taskiran, Greve SkakklubDenmark/Danmark 1861 74C
15 - 26Kasper Henriksen, Køge SkakklubDenmark/Danmark 74D
27 - 34 Jan Bengtsson, Sweden/Sverige 2081 7B
27 - 34 Jesper Pondal, Køge SkakklubDenmark/Danmark 2031 7B
27 - 34 Flemming Preuss, Næstved SkakklubDenmark/Danmark 1980 7B
27 - 34 Henrik Smidt-Nielsen, Køge SkakklubDenmark/Danmark 1953 7B
27 - 34 Peter Tjørnsted, Valby SkakklubDenmark/Danmark 1946 7B
27 - 34 Staffan Thomasson, Sweden/Sverige 1914 7B
27 - 34 Arild Rimestad, Enkeltmedlem 1. HKFaroe Islands/Færøerne 1835 7C
27 - 34 Salih Ozkan, Turkey/Tyrkiet 1797 7C
35 - 44 Tommy B. Schmidt, Allerød SkakklubDenmark/Danmark 2198 73A
35 - 44 Palle Skov, Hillerød SkakklubDenmark/Danmark 1988 73B
35 - 44 Kian Pedersen, Valby SkakklubDenmark/Danmark 1871 73C
35 - 44 Alexander Christian Almasy, Denmark/Danmark 1764 73C
35 - 44 Finn Stuhr, Køge SkakklubDenmark/Danmark 1726 73C
35 - 44 Mihai Ursta Anghel, Haslev SkakklubDenmark/Danmark 1719 73C
35 - 44 Anton Mehmet Yildiz Marthedal, Skakklubben K41Denmark/Danmark 1654 73D
35 - 44 Samuel Peter Heine May, Skakforeningen ØBRODenmark/Danmark 1631 73D
35 - 44Frank Severinsen, Skakklubben K41Denmark/Danmark 73D
35 - 44Peter Sebastian Stuhr, Køge SkakklubDenmark/Danmark 1939 63B
45 - 48FM Daniel Andersen, Frederikssund SkakklubDenmark/Danmark 1933 7B
45 - 48 John Zachariassen, Næstved SkakklubDenmark/Danmark 1890 7C
45 - 48 Nicolai Kistrup, BMS SkakDenmark/Danmark 1689 7C
45 - 48 Hans Jørgen Hansen, Brønshøj SkakforeningDenmark/Danmark 7D
49 - 55 Hans E. Andersen, Skovbo SkakklubDenmark/Danmark 1698 72C
49 - 55 Bernhard W. Sørensen, Hillerød SkakklubDenmark/Danmark 1586 72D
49 - 55 Steffen Michael Kristensen, Skakforeningen OdysseusSweden/Sverige 1534 72D
49 - 55 Jonas Bürgel Sindal Nielsen, Jyderup SkakklubDenmark/Danmark 72D
49 - 55 Gustav Haulrich, Jyderup SkakklubDenmark/Danmark 72D
49 - 55 Benedicte Kistrup, BMS SkakDenmark/Danmark 72D
49 - 55Jørgen Barner Jespersen, Maribo SkakklubDenmark/Danmark 72D
56 Jacob Hein, Espergærde SkakklubDenmark/Danmark 1459 7D
57 William Ellegaard Christensen, Jyderup SkakklubDenmark/Danmark 71D
58 Wojciech Zbigniew Pawlak, Næstved SkakklubDenmark/Danmark 1681 5½C
59 - 60 Ritvars Reimanis, Latvia/Letland 2187 10A
59 - 60 Flemming Borg, Allerød SkakklubDenmark/Danmark 1877 00C


    Flere turneringer på www.skakturnering.dk