KKSA logo

Nordisk Senior Mesterskab 2013
Færgen Cup

Nordisk Skakforbund
21. februar 2019
GM Jens Kristiansen er Nordisk Senior Mester 2013

Resultater/mødeliste
Til runde 9Runde 1, 7. september 2013 18:00Til runde 2

Download PGN-fil med alle partier fra første runde
Se 33 billeder fra første runde

BrætHvidSortDansk ForvELO ForvResultat
1GM Fridrik Olafsson
(2407) Iceland/Island
- Gunnar Johnsen
Norway/Norge (2171)
-
0,80 - 0,20 ½ - ½ Se fotoReplay the game Fridrik Olafsson vs Gunnar Johnsen at the Silverlight Chessboard A88
20
2 Gösta Petersson
(2167) Sweden/Sverige
- GM Jens Kristiansen
Denmark/Danmark (2405/2403)
- 0,80
0,20 - 0,80 0 - 1 Se fotoReplay the game Gösta Petersson vs Jens Kristiansen at the Silverlight Chessboard A24
47
3FM Jørn Sloth
(2322/2330) Denmark/Danmark
- Pouelsten Holm Grabow
Denmark/Danmark (2132/2157)
0,75 - 0,25
0,73 - 0,27 1 - 0 Se fotoReplay the game Jørn Sloth vs Pouelsten Holm Grabow at the Silverlight Chessboard E11
41
4 Ulf Nyberg
(2130) Sweden/Sverige
- GM Heikki M.J. Westerinen
Finland (2281)
-
0,30 - 0,70 0 - 1 Se fotoReplay the game Ulf Nyberg vs Heikki M.J. Westerinen at the Silverlight Chessboard C00
28
5FM Bent Sørensen
(2238/2257) Denmark/Danmark
- FM Jørgen Hvenekilde
Denmark/Danmark (2109/2120)
0,67 - 0,33
0,68 - 0,32 ½ - ½ Se fotoReplay the game Bent Sørensen vs Jørgen Hvenekilde at the Silverlight Chessboard A10
27
6 Per-Olof Gromark
(2118) Sweden/Sverige
- FM Nils-Åke Malmdin
Sweden/Sverige (2230)
-
0,35 - 0,65 0 - 1 Se fotoReplay the game Per-Olof Gromark vs Nils-Åke Malmdin at the Silverlight Chessboard A35
39
7 Askell O Karason
(2205) Iceland/Island
- Lars-Åke Svensson
Sweden/Sverige (1977)
-
0,79 - 0,21 ½ - ½ Se fotoReplay the game Askell O Karason vs Lars-Åke Svensson at the Silverlight Chessboard A81
29
8 Lars Grahn
(1994/1968) Sweden/Sverige
- FM Peder Berkell
Sweden/Sverige (2201)
0,22 -
0,21 - 0,79 ½ - ½ Se fotoReplay the game Lars Grahn vs Peder Berkell at the Silverlight Chessboard A62
21
9 Eero Patola
(1956) Finland
- Margarita Baliuniene
Lithuania/Lithauen (1825/1834)
- 0,33
0,67 - 0,33 0 - 1 Se fotoReplay the game Eero Patola vs Margarita Baliuniene at the Silverlight Chessboard A36
31
10 Bengt Wihlborn
(1811) Sweden/Sverige
- Sigurdur Kristjansson
Iceland/Island (1912)
-
0,36 - 0,64 1 - 0 Se fotoReplay the game Bengt Wihlborn vs Sigurdur Kristjansson at the Silverlight Chessboard A38
45
11 Tarras Flodmark
(1900) Sweden/Sverige
- Søren Rud Ottesen
Denmark/Danmark (1665/1768)
- 0,18
0,68 - 0,32 1 - 0 Se fotoReplay the game Tarras Flodmark vs Søren Rud Ottesen at the Silverlight Chessboard D37
27
12 Hans Haagen Larsen
(1575/1704) Denmark/Danmark
- John Zachariassen
Denmark/Danmark (1831/1900)
0,19 - 0,81
0,25 - 0,75 ½ - ½ Se fotoReplay the game Hans Haagen Larsen vs John Zachariassen at the Silverlight Chessboard D02
49
13 Arne Walther Larsen
(1788/1873) Denmark/Danmark
- René Kraft
Denmark/Danmark (1599/1696)
0,75 - 0,25
0,73 - 0,27 1 - 0 Se fotoReplay the game Arne Walther Larsen vs René Kraft at the Silverlight Chessboard A13
39
14 Niels Jørgen Christiansen
(1423/1669) Denmark/Danmark
- Hans Richard Thjømøe
Norway/Norge (1862)
0,06 -
0,25 - 0,75 ½ - ½ Se fotoReplay the game Niels Jørgen Christiansen vs Hans Richard Thjømøe at the Silverlight Chessboard E90
33
15 Jens Holm Nielsen
(1704/1847) Denmark/Danmark
- Lars Brogård
Denmark/Danmark (1220/1567)
0,95 - 0,05
0,84 - 0,16 1 - 0 Se fotoReplay the game Jens Holm Nielsen vs Lars Brogård at the Silverlight Chessboard B06
21
16 Hans-Christian Lykke
(1252/) Denmark/Danmark
- Jan Arne Bjørgvik
Norway/Norge (1840)
0,02 -
- 0 - 1 Se fotoReplay the game Hans-Christian Lykke vs Jan Arne Bjørgvik at the Silverlight Chessboard C10
31


    Flere turneringer på www.skakturnering.dk