KKSA logo

Nordisk Senior Mesterskab 2013
Færgen Cup

Nordisk Skakforbund
16. oktober 2019
GM Jens Kristiansen er Nordisk Senior Mester 2013

Turneringstabel
Se også Stilling, præmieliste
= ratinggruppe A = ratinggruppe B

Navn og klubRatELO  1  2  3  4  5  6  7  8  9TotTB1TB2TB3#FvDifELO-Dif
1GM Fridrik OlafssonIceland/Island 2407 ½981 1212½ 3½ 1412½ 7½ 1549,037,534,002 - 4 -0,60
2GM Jens Kristiansen
BMS Skak
Denmark/Danmark 24052403101 143½ ½171 112 ½5161 ½11750,038,538,2516,5554,20
3FM Jørn Sloth
Nordre Skakklub
Denmark/Danmark 23222330 11161 ½2221 ½1211 0712½ 1448,037,532,252 - 45,95117,50
4GM Heikki M.J. WesterinenFinland 2281121 20 ½15 114191 10 19 ½530 549,037,524,007 - 13 -4,60
5FM Bent Sørensen
Nørresundby Skakklub
Denmark/Danmark 22382257 ½1315½ 118 120120 1102½ 4½ 10 546,535,524,257 - 135,45-9-9,90
6FM Nils-Åke MalmdinSweden/Sverige 2230141 0316½ 01917½ 12318½ 121250 42,532,519,2514 - 23 -39,45
7 Askell O KarasonIceland/Island 2205 ½1513½ 124261 02111 31 ½1 11249,037,534,002 - 4 19,35
8FM Peder BerkellSweden/Sverige 220116½ 01281 02129½ 126250 ½19231 40,031,517,7514 - 23 -41,85
9 Gunnar JohnsenNorway/Norge 21711½ ½1614½ ½2523½ 11940 15½ 118543,533,523,507 - 13 -15,45
10 Gösta PeterssonSweden/Sverige 2167 0221½ 12915½ 11850 ½13221 ½16540,531,519,007 - 13 -16,50
11 Pouelsten Holm Grabow
Skakklubben Evans
Denmark/Danmark 2132215730 12325½ ½16201 07171 1142½ 47,537,025,755 - 65,451-0,00
12 Ulf NybergSweden/Sverige 2130 04241 127131 1520 ½1 ½370 549,038,524,007 - 13 17,10
13FM Jørgen Hvenekilde
Nørrebro Skakklub
Denmark/Danmark 210921205½ ½7231 012160 12810½ ½2526½ 44,034,020,7514 - 235,80-26-19,05
14 Per-Olof GromarkSweden/Sverige 2118 06251 ½940 126221 ½15110 ½2443,034,020,7514 - 23 -15,60
15 Lars-Åke SvenssonSweden/Sverige 19777½ ½54½ ½10251 ½1614½ ½917½ 546,035,025,757 - 13 29,25
16 Lars GrahnSweden/Sverige 19941968 ½89½ ½611½ 11315½ 121 0210½ 545,534,023,757 - 132,954335,70
17 Eero PatolaFinland 1956 02529½ ½3024½ ½6271 011281 ½1538,531,017,5014 - 23 -13,80
18 Sigurdur KristjanssonIceland/Island 1912260 13150 127100 132 ½624½ 90 434,028,510,0024 - 26 8,55
19 Tarras FlodmarkSweden/Sverige 1900 12726½ 02261 0490 ½248½ 311 36,530,016,2514 - 23 9,90
20 John Zachariassen
Allerød Skakklub
Denmark/Danmark 1831190028½ 130 ½2650 011240 13127½ 12236,029,015,0014 - 235,10-18-9,60
21 Arne Walther Larsen
Hvidovre Skakklub
Denmark/Danmark 17881873 129 ½1010 81 122 03160 60 13238,031,013,0014 - 232,655634,95
22 Hans Richard ThjømøeNorway/Norge 186230½ 128191 03210 014231 010200 41,031,014,0027 - 29 -4,05
23 Jens Holm Nielsen
Amager Skakforening
Denmark/Danmark 17041847 131110 013301 ½960 022321 0833,527,58,5027 - 293,30612,15
24 Jan Arne BjørgvikNorway/Norge 1840321 01270 ½1728½ 12019½ ½1814½ 38,031,015,7514 - 23 27,15
25 Margarita Baliuniene
Skakklubben Evans
Lithuania/Lithauen 18251834171 014 ½119½ 015301 1813½ 1642,032,525,005 - 62,3011750,85
26 Bengt WihlbornSweden/Sverige 1811 118 ½1920½ 07140 80 130291 ½1339,030,516,7514 - 23 23,70
27 Søren Rud Ottesen
Silkeborg Skakklub Af 1930
Denmark/Danmark 16651768190 132120 180 131 017291 ½20 02830,525,06,2527 - 293,95-133,60
28 Hans Haagen Larsen
Nørrebro Skakklub
Denmark/Danmark 15751704 ½20220 08311 ½24130 132 017271 431,526,510,0024 - 262,804425,50
29 René Kraft
Bornholms Skakklub
Denmark/Danmark 15991696210 ½17100 321 ½8310 027 026300 232,527,05,00303,55-70-8,40
30 Niels Jørgen Christiansen
Helsinge Skakklub
Denmark/Danmark 14231669 ½22200 17½ 023321 025260 131 129430,024,08,0024 - 262,257921,30
31 Lars Brogård
Helsingør Skakklub
Denmark/Danmark 12201567230 180 ½32 028270 129200 300 01930,525,52,25311,0520-7,80
32 Hans-Christian Lykke
Enkeltmedlem 1. HK
Denmark/Danmark 1252 024270 31½ 029 030180 280 023210 ½31,525,50,75321,25-340,00
Der anvendes tiebreak og præmier deles
... og der anvendes følgende tiebreak-systemer:TB1 = Buchholtz, TB2 = Median Buchholtz, TB3 = Sonnenborg-Berger





    Flere turneringer på www.skakturnering.dk