KKSA logo

Nordisk Senior Mesterskab 2013
Færgen Cup

Nordisk Skakforbund
17. november 2019
GM Jens Kristiansen er Nordisk Senior Mester 2013

Resultater/mødeliste
Til runde 1Runde 2, 8. september 2013 13:00Til runde 3

Download PGN-fil med alle partier fra anden runde
Se 33 billeder fra anden runde

BrætHvidSortDansk ForvELO ForvResultat
1GM Jens Kristiansen
(2405/2403) Denmark/Danmark
- GM Heikki M.J. Westerinen
Finland (2281)
0,60 -
0,67 - 0,33 1 - 0 Se fotoReplay the game Jens Kristiansen vs Heikki M.J. Westerinen at the Silverlight Chessboard D22
58
2FM Nils-Åke Malmdin
(2230) Sweden/Sverige
- FM Jørn Sloth
Denmark/Danmark (2322/2330)
- 0,62
0,36 - 0,64 0 - 1 Se fotoReplay the game Nils-Åke Malmdin vs Jørn Sloth at the Silverlight Chessboard B03
32
3FM Peder Berkell
(2201) Sweden/Sverige
- GM Fridrik Olafsson
Iceland/Island (2407)
-
0,24 - 0,76 0 - 1 Se fotoReplay the game Peder Berkell vs Fridrik Olafsson at the Silverlight Chessboard E60
29
4 Lars-Åke Svensson
(1977) Sweden/Sverige
- FM Bent Sørensen
Denmark/Danmark (2238/2257)
- 0,82
0,16 - 0,84 ½ - ½ Se fotoReplay the game Lars-Åke Svensson vs Bent Sørensen at the Silverlight Chessboard C00
21
5FM Jørgen Hvenekilde
(2109/2120) Denmark/Danmark
- Askell O Karason
Iceland/Island (2205)
0,37 -
0,38 - 0,62 ½ - ½ Se fotoReplay the game Jørgen Hvenekilde vs Askell O Karason at the Silverlight Chessboard B07
16
6 Gunnar Johnsen
(2171) Norway/Norge
- Lars Grahn
Sweden/Sverige (1994/1968)
- 0,27
0,76 - 0,24 ½ - ½ Se fotoReplay the game Gunnar Johnsen vs Lars Grahn at the Silverlight Chessboard A88
19
7 Arne Walther Larsen
(1788/1873) Denmark/Danmark
- Gösta Petersson
Sweden/Sverige (2167)
0,09 -
0,15 - 0,85 ½ - ½ Se fotoReplay the game Arne Walther Larsen vs Gösta Petersson at the Silverlight Chessboard A07
27
8 Pouelsten Holm Grabow
(2132/2157) Denmark/Danmark
- Jens Holm Nielsen
Denmark/Danmark (1704/1847)
0,93 - 0,07
0,86 - 0,14 1 - 0 Se fotoReplay the game Pouelsten Holm Grabow vs Jens Holm Nielsen at the Silverlight Chessboard D13
60
9 Jan Arne Bjørgvik
(1840) Norway/Norge
- Ulf Nyberg
Sweden/Sverige (2130)
-
0,16 - 0,84 0 - 1 Se fotoReplay the game Jan Arne Bjørgvik vs Ulf Nyberg at the Silverlight Chessboard B58
64
10 Margarita Baliuniene
(1825/1834) Lithuania/Lithauen
- Per-Olof Gromark
Sweden/Sverige (2118)
0,17 -
0,16 - 0,84 0 - 1 Se fotoReplay the game Margarita Baliuniene vs Per-Olof Gromark at the Silverlight Chessboard D87
35
11 Bengt Wihlborn
(1811) Sweden/Sverige
- Tarras Flodmark
Sweden/Sverige (1900)
-
0,38 - 0,62 ½ - ½ Se fotoReplay the game Bengt Wihlborn vs Tarras Flodmark at the Silverlight Chessboard D46
19
12 John Zachariassen
(1831/1900) Denmark/Danmark
- Niels Jørgen Christiansen
Denmark/Danmark (1423/1669)
0,92 - 0,08
0,79 - 0,21 1 - 0 Se fotoReplay the game John Zachariassen vs Niels Jørgen Christiansen at the Silverlight Chessboard A13
24
13 Hans Richard Thjømøe
(1862) Norway/Norge
- Hans Haagen Larsen
Denmark/Danmark (1575/1704)
- 0,16
0,71 - 0,29 1 - 0 Se fotoReplay the game Hans Richard Thjømøe vs Hans Haagen Larsen at the Silverlight Chessboard C07
34
14 René Kraft
(1599/1696) Denmark/Danmark
- Eero Patola
Finland (1956)
0,11 -
0,18 - 0,82 ½ - ½ Se fotoReplay the game René Kraft vs Eero Patola at the Silverlight Chessboard A10
54
15 Sigurdur Kristjansson
(1912) Iceland/Island
- Lars Brogård
Denmark/Danmark (1220/1567)
- 0,01
0,89 - 0,11 1 - 0 Se fotoReplay the game Sigurdur Kristjansson vs Lars Brogård at the Silverlight Chessboard A17
23
16 Søren Rud Ottesen
(1665/1768) Denmark/Danmark
- Hans-Christian Lykke
Denmark/Danmark (1252/)
0,93 - 0,07
- 1 - 0 Se fotoReplay the game Søren Rud Ottesen vs Hans-Christian Lykke at the Silverlight Chessboard B02
26


    Flere turneringer på www.skakturnering.dk