KKSA logo

Nordisk Senior Mesterskab 2013
Færgen Cup

Nordisk Skakforbund
30. november 2021
GM Jens Kristiansen er Nordisk Senior Mester 2013

Resultater/mødeliste
Til runde 2Runde 3, 9. september 2013 13:00Til runde 4

Download PGN-fil med alle partier fra tredje runde
Se 32 billeder fra tredje runde

BrætHvidSortDansk ForvELO ForvResultat
1FM Jørn Sloth
(2322/2330) Denmark/Danmark
- GM Jens Kristiansen
Denmark/Danmark (2405/2403)
0,39 - 0,61
0,40 - 0,60 ½ - ½ Se fotoReplay the game Jørn Sloth vs Jens Kristiansen at the Silverlight Chessboard A87
21
2GM Fridrik Olafsson
(2407) Iceland/Island
- Arne Walther Larsen
Denmark/Danmark (1788/1873)
- 0,02
0,92 - 0,08 1 - 0 Se fotoReplay the game Fridrik Olafsson vs Arne Walther Larsen at the Silverlight Chessboard E65
31
3 Tarras Flodmark
(1900) Sweden/Sverige
- Hans Richard Thjømøe
Norway/Norge (1862)
-
0,55 - 0,45 0 - 1 Se fotoReplay the game Tarras Flodmark vs Hans Richard Thjømøe at the Silverlight Chessboard A04
51
4 John Zachariassen
(1831/1900) Denmark/Danmark
- Bengt Wihlborn
Sweden/Sverige (1811)
0,51 -
0,62 - 0,38 ½ - ½ Se fotoReplay the game John Zachariassen vs Bengt Wihlborn at the Silverlight Chessboard A38
27
5GM Heikki M.J. Westerinen
(2281) Finland
- Lars-Åke Svensson
Sweden/Sverige (1977)
-
0,86 - 0,14 ½ - ½ Se fotoReplay the game Heikki M.J. Westerinen vs Lars-Åke Svensson at the Silverlight Chessboard B84
65
6FM Bent Sørensen
(2238/2257) Denmark/Danmark
- Sigurdur Kristjansson
Iceland/Island (1912)
0,87 -
0,89 - 0,11 1 - 0 Se fotoReplay the game Bent Sørensen vs Sigurdur Kristjansson at the Silverlight Chessboard D79
48
7 Lars Grahn
(1994/1968) Sweden/Sverige
- FM Nils-Åke Malmdin
Sweden/Sverige (2230)
0,20 -
0,18 - 0,82 ½ - ½ Se fotoReplay the game Lars Grahn vs Nils-Åke Malmdin at the Silverlight Chessboard A62
65
8 Askell O Karason
(2205) Iceland/Island
- Jan Arne Bjørgvik
Norway/Norge (1840)
-
0,90 - 0,10 1 - 0 Se fotoReplay the game Askell O Karason vs Jan Arne Bjørgvik at the Silverlight Chessboard E06
30
9 Per-Olof Gromark
(2118) Sweden/Sverige
- Gunnar Johnsen
Norway/Norge (2171)
-
0,43 - 0,57 ½ - ½ Se fotoReplay the game Per-Olof Gromark vs Gunnar Johnsen at the Silverlight Chessboard A90
38
10 Margarita Baliuniene
(1825/1834) Lithuania/Lithauen
- Pouelsten Holm Grabow
Denmark/Danmark (2132/2157)
0,14 - 0,86
0,13 - 0,87 ½ - ½ Se fotoReplay the game Margarita Baliuniene vs Pouelsten Holm Grabow at the Silverlight Chessboard C01
14
11 Ulf Nyberg
(2130) Sweden/Sverige
- Søren Rud Ottesen
Denmark/Danmark (1665/1768)
- 0,05
0,90 - 0,10 1 - 0 Se fotoReplay the game Ulf Nyberg vs Søren Rud Ottesen at the Silverlight Chessboard E44
33
12 Jens Holm Nielsen
(1704/1847) Denmark/Danmark
- FM Jørgen Hvenekilde
Denmark/Danmark (2109/2120)
0,08 - 0,92
0,17 - 0,83 0 - 1 Se fotoReplay the game Jens Holm Nielsen vs Jørgen Hvenekilde at the Silverlight Chessboard A48
53
13 Hans Haagen Larsen
(1575/1704) Denmark/Danmark
- FM Peder Berkell
Sweden/Sverige (2201)
0,01 -
0,08 - 0,92 0 - 1 Se fotoReplay the game Hans Haagen Larsen vs Peder Berkell at the Silverlight Chessboard A47
18
14 Gösta Petersson
(2167) Sweden/Sverige
- René Kraft
Denmark/Danmark (1599/1696)
- 0,02
0,92 - 0,08 1 - 0 Se fotoReplay the game Gösta Petersson vs René Kraft at the Silverlight Chessboard A36
54
15 Eero Patola
(1956) Finland
- Niels Jørgen Christiansen
Denmark/Danmark (1423/1669)
- 0,03
0,84 - 0,16 ½ - ½ Se fotoReplay the game Eero Patola vs Niels Jørgen Christiansen at the Silverlight Chessboard A23
42
16 Lars Brogård
(1220/1567) Denmark/Danmark
- Hans-Christian Lykke
Denmark/Danmark (1252/)
0,46 - 0,54
- ½ - ½ Se fotoReplay the game Lars Brogård vs Hans-Christian Lykke at the Silverlight Chessboard A02
16


    Flere turneringer på www.skakturnering.dk