KKSA logo

Nordisk Senior Mesterskab 2013
Færgen Cup

Nordisk Skakforbund
2. juli 2022
GM Jens Kristiansen er Nordisk Senior Mester 2013

Resultater/mødeliste
Til runde 3Runde 4, 10. september 2013 13:00Til runde 5

Download PGN-fil med alle partier fra fjerde runde
Se 34 billeder fra fjerde runde

BrætHvidSortDansk ForvELO ForvResultat
1GM Jens Kristiansen
(2405/2403) Denmark/Danmark
- GM Fridrik Olafsson
Iceland/Island (2407)
0,50 -
0,49 - 0,51 ½ - ½ Se fotoReplay the game Jens Kristiansen vs Fridrik Olafsson at the Silverlight Chessboard E30
12
2 Hans Richard Thjømøe
(1862) Norway/Norge
- FM Jørn Sloth
Denmark/Danmark (2322/2330)
- 0,95
0,08 - 0,92 0 - 1 Se fotoReplay the game Hans Richard Thjømøe vs Jørn Sloth at the Silverlight Chessboard B23
28
3FM Bent Sørensen
(2238/2257) Denmark/Danmark
- John Zachariassen
Denmark/Danmark (1831/1900)
0,92 - 0,08
0,89 - 0,11 1 - 0 Se fotoReplay the game Bent Sørensen vs John Zachariassen at the Silverlight Chessboard A55
30
4 Bengt Wihlborn
(1811) Sweden/Sverige
- Askell O Karason
Iceland/Island (2205)
-
0,08 - 0,92 0 - 1 Se fotoReplay the game Bengt Wihlborn vs Askell O Karason at the Silverlight Chessboard A30
18
5FM Jørgen Hvenekilde
(2109/2120) Denmark/Danmark
- Ulf Nyberg
Sweden/Sverige (2130)
0,47 -
0,49 - 0,51 0 - 1 Se fotoReplay the game Jørgen Hvenekilde vs Ulf Nyberg at the Silverlight Chessboard B59
40
6GM Heikki M.J. Westerinen
(2281) Finland
- Per-Olof Gromark
Sweden/Sverige (2118)
-
0,72 - 0,28 1 - 0 Se fotoReplay the game Heikki M.J. Westerinen vs Per-Olof Gromark at the Silverlight Chessboard C42
18
7FM Nils-Åke Malmdin
(2230) Sweden/Sverige
- Tarras Flodmark
Sweden/Sverige (1900)
-
0,88 - 0,12 0 - 1 Se fotoReplay the game Nils-Åke Malmdin vs Tarras Flodmark at the Silverlight Chessboard B53
45
8FM Peder Berkell
(2201) Sweden/Sverige
- Arne Walther Larsen
Denmark/Danmark (1788/1873)
- 0,07
0,87 - 0,13 0 - 1 Se fotoReplay the game Peder Berkell vs Arne Walther Larsen at the Silverlight Chessboard A15
50
9 Gunnar Johnsen
(2171) Norway/Norge
- Margarita Baliuniene
Lithuania/Lithauen (1825/1834)
- 0,11
0,88 - 0,12 ½ - ½ Se fotoReplay the game Gunnar Johnsen vs Margarita Baliuniene at the Silverlight Chessboard D63
51
10 Lars-Åke Svensson
(1977) Sweden/Sverige
- Gösta Petersson
Sweden/Sverige (2167)
-
0,25 - 0,75 ½ - ½ Se fotoReplay the game Lars-Åke Svensson vs Gösta Petersson at the Silverlight Chessboard A04
12
11 Pouelsten Holm Grabow
(2132/2157) Denmark/Danmark
- Lars Grahn
Sweden/Sverige (1994/1968)
0,69 - 0,31
0,75 - 0,25 ½ - ½ Se fotoReplay the game Pouelsten Holm Grabow vs Lars Grahn at the Silverlight Chessboard A88
14
12 Jan Arne Bjørgvik
(1840) Norway/Norge
- Eero Patola
Finland (1956)
-
0,34 - 0,66 ½ - ½ Se fotoReplay the game Jan Arne Bjørgvik vs Eero Patola at the Silverlight Chessboard B40
13
13 Sigurdur Kristjansson
(1912) Iceland/Island
- Søren Rud Ottesen
Denmark/Danmark (1665/1768)
- 0,19
0,69 - 0,31 1 - 0 Se fotoReplay the game Sigurdur Kristjansson vs Søren Rud Ottesen at the Silverlight Chessboard A22
60
14 Niels Jørgen Christiansen
(1423/1669) Denmark/Danmark
- Jens Holm Nielsen
Denmark/Danmark (1704/1847)
0,16 - 0,84
0,27 - 0,73 0 - 1 Se fotoReplay the game Niels Jørgen Christiansen vs Jens Holm Nielsen at the Silverlight Chessboard D10
37
15 Lars Brogård
(1220/1567) Denmark/Danmark
- Hans Haagen Larsen
Denmark/Danmark (1575/1704)
0,11 - 0,89
0,32 - 0,68 0 - 1 Se fotoReplay the game Lars Brogård vs Hans Haagen Larsen at the Silverlight Chessboard A03
18
16 Hans-Christian Lykke
(1252/) Denmark/Danmark
- René Kraft
Denmark/Danmark (1599/1696)
0,11 - 0,89
- 0 - 1 Se fotoReplay the game Hans-Christian Lykke vs René Kraft at the Silverlight Chessboard A45
47


    Flere turneringer på www.skakturnering.dk