KKSA logo

Nordisk Senior Mesterskab 2013
Færgen Cup

Nordisk Skakforbund
2. juli 2022
GM Jens Kristiansen er Nordisk Senior Mester 2013

Resultater/mødeliste
Til runde 4Runde 5, 11. september 2013 13:00Til runde 6

Download PGN-fil med alle partier fra femte runde
Se 24 billeder fra femte runde

BrætHvidSortDansk ForvELO ForvResultat
1FM Jørn Sloth
(2322/2330) Denmark/Danmark
- GM Fridrik Olafsson
Iceland/Island (2407)
0,38 -
0,39 - 0,61 ½ - ½ Se fotoReplay the game Jørn Sloth vs Fridrik Olafsson at the Silverlight Chessboard E62
15
2 Askell O Karason
(2205) Iceland/Island
- GM Jens Kristiansen
Denmark/Danmark (2405/2403)
- 0,76
0,24 - 0,76 0 - 1 Se fotoReplay the game Askell O Karason vs Jens Kristiansen at the Silverlight Chessboard A85
32
3 Ulf Nyberg
(2130) Sweden/Sverige
- FM Bent Sørensen
Denmark/Danmark (2238/2257)
- 0,65
0,33 - 0,67 1 - 0 Se fotoReplay the game Ulf Nyberg vs Bent Sørensen at the Silverlight Chessboard D43
60
4 Tarras Flodmark
(1900) Sweden/Sverige
- GM Heikki M.J. Westerinen
Finland (2281)
-
0,09 - 0,91 0 - 1 Se fotoReplay the game Tarras Flodmark vs Heikki M.J. Westerinen at the Silverlight Chessboard E63
35
5 Arne Walther Larsen
(1788/1873) Denmark/Danmark
- Hans Richard Thjømøe
Norway/Norge (1862)
0,40 -
0,52 - 0,48 1 - 0 Se fotoReplay the game Arne Walther Larsen vs Hans Richard Thjømøe at the Silverlight Chessboard A26
32
6 Jens Holm Nielsen
(1704/1847) Denmark/Danmark
- Gunnar Johnsen
Norway/Norge (2171)
0,05 -
0,13 - 0,87 ½ - ½ Se fotoReplay the game Jens Holm Nielsen vs Gunnar Johnsen at the Silverlight Chessboard A80
44
7 Gösta Petersson
(2167) Sweden/Sverige
- Sigurdur Kristjansson
Iceland/Island (1912)
-
0,81 - 0,19 1 - 0 Se fotoReplay the game Gösta Petersson vs Sigurdur Kristjansson at the Silverlight Chessboard A36
35
8 John Zachariassen
(1831/1900) Denmark/Danmark
- Pouelsten Holm Grabow
Denmark/Danmark (2132/2157)
0,15 - 0,85
0,18 - 0,82 0 - 1 Se fotoReplay the game John Zachariassen vs Pouelsten Holm Grabow at the Silverlight Chessboard A08
45
9 Lars Grahn
(1994/1968) Sweden/Sverige
- FM Jørgen Hvenekilde
Denmark/Danmark (2109/2120)
0,34 - 0,66
0,30 - 0,70 1 - 0 Se fotoReplay the game Lars Grahn vs Jørgen Hvenekilde at the Silverlight Chessboard A51
39
10 Margarita Baliuniene
(1825/1834) Lithuania/Lithauen
- Lars-Åke Svensson
Sweden/Sverige (1977)
0,30 -
0,31 - 0,69 0 - 1 Se fotoReplay the game Margarita Baliuniene vs Lars-Åke Svensson at the Silverlight Chessboard A88
27
11 Per-Olof Gromark
(2118) Sweden/Sverige
- Bengt Wihlborn
Sweden/Sverige (1811)
-
0,86 - 0,14 1 - 0 Se fotoReplay the game Per-Olof Gromark vs Bengt Wihlborn at the Silverlight Chessboard B41
21
12 Eero Patola
(1956) Finland
- FM Nils-Åke Malmdin
Sweden/Sverige (2230)
-
0,17 - 0,83 ½ - ½ Se fotoReplay the game Eero Patola vs Nils-Åke Malmdin at the Silverlight Chessboard B01
13
13 René Kraft
(1599/1696) Denmark/Danmark
- FM Peder Berkell
Sweden/Sverige (2201)
0,02 -
0,08 - 0,92 ½ - ½ Se fotoReplay the game René Kraft vs Peder Berkell at the Silverlight Chessboard A30
29
14 Hans Haagen Larsen
(1575/1704) Denmark/Danmark
- Jan Arne Bjørgvik
Norway/Norge (1840)
0,18 -
0,32 - 0,68 ½ - ½ Se fotoReplay the game Hans Haagen Larsen vs Jan Arne Bjørgvik at the Silverlight Chessboard D02
78
15 Søren Rud Ottesen
(1665/1768) Denmark/Danmark
- Lars Brogård
Denmark/Danmark (1220/1567)
0,94 - 0,06
0,76 - 0,24 1 - 0 Se fotoReplay the game Søren Rud Ottesen vs Lars Brogård at the Silverlight Chessboard B06
18
16 Hans-Christian Lykke
(1252/) Denmark/Danmark
- Niels Jørgen Christiansen
Denmark/Danmark (1423/1669)
0,27 - 0,73
- 0 - 1 Se fotoReplay the game Hans-Christian Lykke vs Niels Jørgen Christiansen at the Silverlight Chessboard D00
80


    Flere turneringer på www.skakturnering.dk