KKSA logo

Nordisk Senior Mesterskab 2013
Færgen Cup

Nordisk Skakforbund
2. juli 2022
GM Jens Kristiansen er Nordisk Senior Mester 2013

Resultater/mødeliste
Til runde 5Runde 6, 12. september 2013 13:00Til runde 7

Download PGN-fil med alle partier fra sjette runde
Se 36 billeder fra sjette runde

BrætHvidSortDansk ForvELO ForvResultat
1GM Jens Kristiansen
(2405/2403) Denmark/Danmark
- Ulf Nyberg
Sweden/Sverige (2130)
0,83 -
0,83 - 0,17 1 - 0 Se fotoReplay the game Jens Kristiansen vs Ulf Nyberg at the Silverlight Chessboard E14
28
2 Arne Walther Larsen
(1788/1873) Denmark/Danmark
- FM Jørn Sloth
Denmark/Danmark (2322/2330)
0,03 - 0,97
0,08 - 0,92 0 - 1 Se fotoReplay the game Arne Walther Larsen vs Jørn Sloth at the Silverlight Chessboard A03
25
3GM Fridrik Olafsson
(2407) Iceland/Island
- GM Heikki M.J. Westerinen
Finland (2281)
-
0,67 - 0,33 1 - 0 Se fotoReplay the game Fridrik Olafsson vs Heikki M.J. Westerinen at the Silverlight Chessboard E60
54
4FM Bent Sørensen
(2238/2257) Denmark/Danmark
- Gösta Petersson
Sweden/Sverige (2167)
0,60 -
0,62 - 0,38 1 - 0 Se fotoReplay the game Bent Sørensen vs Gösta Petersson at the Silverlight Chessboard A16
31
5 Pouelsten Holm Grabow
(2132/2157) Denmark/Danmark
- Askell O Karason
Iceland/Island (2205)
0,40 -
0,43 - 0,57 0 - 1 Se fotoReplay the game Pouelsten Holm Grabow vs Askell O Karason at the Silverlight Chessboard A41
45
6 Lars-Åke Svensson
(1977) Sweden/Sverige
- Lars Grahn
Sweden/Sverige (1994/1968)
- 0,52
0,51 - 0,49 ½ - ½ Se fotoReplay the game Lars-Åke Svensson vs Lars Grahn at the Silverlight Chessboard C44
57
7 Gunnar Johnsen
(2171) Norway/Norge
- Tarras Flodmark
Sweden/Sverige (1900)
-
0,83 - 0,17 1 - 0 Se fotoReplay the game Gunnar Johnsen vs Tarras Flodmark at the Silverlight Chessboard D61
55
8 Hans Richard Thjømøe
(1862) Norway/Norge
- Per-Olof Gromark
Sweden/Sverige (2118)
-
0,19 - 0,81 0 - 1 Se fotoReplay the game Hans Richard Thjømøe vs Per-Olof Gromark at the Silverlight Chessboard B23
51
9FM Nils-Åke Malmdin
(2230) Sweden/Sverige
- Jens Holm Nielsen
Denmark/Danmark (1704/1847)
- 0,03
0,91 - 0,09 1 - 0 Se fotoReplay the game Nils-Åke Malmdin vs Jens Holm Nielsen at the Silverlight Chessboard B01
38
10FM Peder Berkell
(2201) Sweden/Sverige
- Bengt Wihlborn
Sweden/Sverige (1811)
-
0,91 - 0,09 1 - 0 Se fotoReplay the game Peder Berkell vs Bengt Wihlborn at the Silverlight Chessboard A03
43
11FM Jørgen Hvenekilde
(2109/2120) Denmark/Danmark
- Hans Haagen Larsen
Denmark/Danmark (1575/1704)
0,97 - 0,03
0,92 - 0,08 1 - 0 Se fotoReplay the game Jørgen Hvenekilde vs Hans Haagen Larsen at the Silverlight Chessboard C02
27
12 Søren Rud Ottesen
(1665/1768) Denmark/Danmark
- Eero Patola
Finland (1956)
0,16 -
0,26 - 0,74 0 - 1 Se fotoReplay the game Søren Rud Ottesen vs Eero Patola at the Silverlight Chessboard B43
34
13 Jan Arne Bjørgvik
(1840) Norway/Norge
- John Zachariassen
Denmark/Danmark (1831/1900)
- 0,49
0,42 - 0,58 1 - 0 Se fotoReplay the game Jan Arne Bjørgvik vs John Zachariassen at the Silverlight Chessboard B06
27
14 Niels Jørgen Christiansen
(1423/1669) Denmark/Danmark
- Margarita Baliuniene
Lithuania/Lithauen (1825/1834)
0,08 - 0,92
0,28 - 0,72 0 - 1 Se fotoReplay the game Niels Jørgen Christiansen vs Margarita Baliuniene at the Silverlight Chessboard D01
69
15 Sigurdur Kristjansson
(1912) Iceland/Island
- Hans-Christian Lykke
Denmark/Danmark (1252/)
- 0,01
- 1 - 0 Se fotoReplay the game Sigurdur Kristjansson vs Hans-Christian Lykke at the Silverlight Chessboard A38
49
16 Lars Brogård
(1220/1567) Denmark/Danmark
- René Kraft
Denmark/Danmark (1599/1696)
0,09 - 0,91
0,33 - 0,67 1 - 0 Se fotoReplay the game Lars Brogård vs René Kraft at the Silverlight Chessboard B21
34


    Flere turneringer på www.skakturnering.dk