KKSA logo

Nordisk Senior Mesterskab 2013
Færgen Cup

Nordisk Skakforbund
2. juli 2022
GM Jens Kristiansen er Nordisk Senior Mester 2013

Resultater/mødeliste
Til runde 6Runde 7, 14. september 2013 13:00Til runde 8

Download PGN-fil med alle partier fra syvende runde
Se 26 billeder fra syvende runde

BrætHvidSortDansk ForvELO ForvResultat
1GM Jens Kristiansen
(2405/2403) Denmark/Danmark
- FM Bent Sørensen
Denmark/Danmark (2238/2257)
0,72 - 0,28
0,70 - 0,30 ½ - ½ Se fotoReplay the game Jens Kristiansen vs Bent Sørensen at the Silverlight Chessboard E04
32
2FM Jørn Sloth
(2322/2330) Denmark/Danmark
- Askell O Karason
Iceland/Island (2205)
0,66 -
0,67 - 0,33 0 - 1 Se fotoReplay the game Jørn Sloth vs Askell O Karason at the Silverlight Chessboard E06
39
3 Ulf Nyberg
(2130) Sweden/Sverige
- GM Fridrik Olafsson
Iceland/Island (2407)
-
0,17 - 0,83 ½ - ½ Se fotoReplay the game Ulf Nyberg vs Fridrik Olafsson at the Silverlight Chessboard D24
19
4GM Heikki M.J. Westerinen
(2281) Finland
- Gunnar Johnsen
Norway/Norge (2171)
-
0,65 - 0,35 1 - 0 Se fotoReplay the game Heikki M.J. Westerinen vs Gunnar Johnsen at the Silverlight Chessboard C04
38
5 Per-Olof Gromark
(2118) Sweden/Sverige
- Lars-Åke Svensson
Sweden/Sverige (1977)
-
0,69 - 0,31 ½ - ½ Se fotoReplay the game Per-Olof Gromark vs Lars-Åke Svensson at the Silverlight Chessboard A80
76
6 Lars Grahn
(1994/1968) Sweden/Sverige
- Arne Walther Larsen
Denmark/Danmark (1788/1873)
0,76 - 0,24
0,63 - 0,37 1 - 0 Se fotoReplay the game Lars Grahn vs Arne Walther Larsen at the Silverlight Chessboard E91
40
7 Sigurdur Kristjansson
(1912) Iceland/Island
- FM Nils-Åke Malmdin
Sweden/Sverige (2230)
-
0,13 - 0,87 ½ - ½ Se fotoReplay the game Sigurdur Kristjansson vs Nils-Åke Malmdin at the Silverlight Chessboard A30
65
8 Margarita Baliuniene
(1825/1834) Lithuania/Lithauen
- FM Peder Berkell
Sweden/Sverige (2201)
0,09 -
0,10 - 0,90 1 - 0 Se fotoReplay the game Margarita Baliuniene vs Peder Berkell at the Silverlight Chessboard A75
48
9 Gösta Petersson
(2167) Sweden/Sverige
- FM Jørgen Hvenekilde
Denmark/Danmark (2109/2120)
- 0,42
0,57 - 0,43 ½ - ½ Se fotoReplay the game Gösta Petersson vs Jørgen Hvenekilde at the Silverlight Chessboard A10
16
10 Eero Patola
(1956) Finland
- Pouelsten Holm Grabow
Denmark/Danmark (2132/2157)
- 0,74
0,24 - 0,76 0 - 1 Se fotoReplay the game Eero Patola vs Pouelsten Holm Grabow at the Silverlight Chessboard A36
60
11 Tarras Flodmark
(1900) Sweden/Sverige
- Jan Arne Bjørgvik
Norway/Norge (1840)
-
0,58 - 0,42 ½ - ½ Se fotoReplay the game Tarras Flodmark vs Jan Arne Bjørgvik at the Silverlight Chessboard D45
67
12 Jens Holm Nielsen
(1704/1847) Denmark/Danmark
- Hans Richard Thjømøe
Norway/Norge (1862)
0,29 -
0,48 - 0,52 0 - 1 Se fotoReplay the game Jens Holm Nielsen vs Hans Richard Thjømøe at the Silverlight Chessboard C32
60
13 Bengt Wihlborn
(1811) Sweden/Sverige
- Niels Jørgen Christiansen
Denmark/Danmark (1423/1669)
- 0,08
0,69 - 0,31 1 - 0 Se fotoReplay the game Bengt Wihlborn vs Niels Jørgen Christiansen at the Silverlight Chessboard D37
28
14 René Kraft
(1599/1696) Denmark/Danmark
- Søren Rud Ottesen
Denmark/Danmark (1665/1768)
0,41 - 0,59
0,40 - 0,60 0 - 1 Se fotoReplay the game René Kraft vs Søren Rud Ottesen at the Silverlight Chessboard A22
43
15 John Zachariassen
(1831/1900) Denmark/Danmark
- Lars Brogård
Denmark/Danmark (1220/1567)
0,98 - 0,02
0,88 - 0,12 1 - 0 Se fotoReplay the game John Zachariassen vs Lars Brogård at the Silverlight Chessboard A84
14
16 Hans Haagen Larsen
(1575/1704) Denmark/Danmark
- Hans-Christian Lykke
Denmark/Danmark (1252/)
0,87 - 0,13
- 1 - 0 Se fotoReplay the game Hans Haagen Larsen vs Hans-Christian Lykke at the Silverlight Chessboard A51
33


    Flere turneringer på www.skakturnering.dk