KKSA logo

Nordisk Senior Mesterskab 2013
Færgen Cup

Nordisk Skakforbund
2. juli 2022
GM Jens Kristiansen er Nordisk Senior Mester 2013

Resultater/mødeliste
Til runde 7Runde 8, 15. september 2013 13:00Til runde 9

Download PGN-fil med alle partier fra ottende runde
Se 75 billeder fra ottende runde

BrætHvidSortDansk ForvELO ForvResultat
1 Lars Grahn
(1994/1968) Sweden/Sverige
- GM Jens Kristiansen
Denmark/Danmark (2405/2403)
0,08 - 0,92
0,08 - 0,92 0 - 1 Se fotoReplay the game Lars Grahn vs Jens Kristiansen at the Silverlight Chessboard E67
34
2 Askell O Karason
(2205) Iceland/Island
- GM Fridrik Olafsson
Iceland/Island (2407)
-
0,24 - 0,76 ½ - ½ Se fotoReplay the game Askell O Karason vs Fridrik Olafsson at the Silverlight Chessboard B07
14
3 Ulf Nyberg
(2130) Sweden/Sverige
- FM Jørn Sloth
Denmark/Danmark (2322/2330)
- 0,75
0,24 - 0,76 ½ - ½ Se fotoReplay the game Ulf Nyberg vs Jørn Sloth at the Silverlight Chessboard B03
36
4GM Heikki M.J. Westerinen
(2281) Finland
- FM Bent Sørensen
Denmark/Danmark (2238/2257)
- 0,37
0,53 - 0,47 ½ - ½ Se fotoReplay the game Heikki M.J. Westerinen vs Bent Sørensen at the Silverlight Chessboard C03
59
5 Pouelsten Holm Grabow
(2132/2157) Denmark/Danmark
- Per-Olof Gromark
Sweden/Sverige (2118)
0,55 -
0,55 - 0,45 1 - 0 Se fotoReplay the game Pouelsten Holm Grabow vs Per-Olof Gromark at the Silverlight Chessboard D77
24
6 Lars-Åke Svensson
(1977) Sweden/Sverige
- Gunnar Johnsen
Norway/Norge (2171)
-
0,25 - 0,75 ½ - ½ Replay the game Lars-Åke Svensson vs Gunnar Johnsen at the Silverlight Chessboard C00
24
7FM Jørgen Hvenekilde
(2109/2120) Denmark/Danmark
- Margarita Baliuniene
Lithuania/Lithauen (1825/1834)
0,84 - 0,16
0,84 - 0,16 ½ - ½ Se fotoReplay the game Jørgen Hvenekilde vs Margarita Baliuniene at the Silverlight Chessboard B72
13
8FM Nils-Åke Malmdin
(2230) Sweden/Sverige
- Arne Walther Larsen
Denmark/Danmark (1788/1873)
- 0,06
0,89 - 0,11 1 - 0 Se fotoReplay the game Nils-Åke Malmdin vs Arne Walther Larsen at the Silverlight Chessboard B08
30
9 Hans Richard Thjømøe
(1862) Norway/Norge
- Gösta Petersson
Sweden/Sverige (2167)
-
0,14 - 0,86 0 - 1 Se fotoReplay the game Hans Richard Thjømøe vs Gösta Petersson at the Silverlight Chessboard C04
28
10 Jan Arne Bjørgvik
(1840) Norway/Norge
- Sigurdur Kristjansson
Iceland/Island (1912)
-
0,40 - 0,60 ½ - ½ Se fotoReplay the game Jan Arne Bjørgvik vs Sigurdur Kristjansson at the Silverlight Chessboard B02
56
11FM Peder Berkell
(2201) Sweden/Sverige
- Tarras Flodmark
Sweden/Sverige (1900)
-
0,85 - 0,15 ½ - ½ Se fotoReplay the game Peder Berkell vs Tarras Flodmark at the Silverlight Chessboard A30
16
12 Hans Haagen Larsen
(1575/1704) Denmark/Danmark
- Eero Patola
Finland (1956)
0,10 -
0,19 - 0,81 0 - 1 Se fotoReplay the game Hans Haagen Larsen vs Eero Patola at the Silverlight Chessboard A80
46
13 Søren Rud Ottesen
(1665/1768) Denmark/Danmark
- John Zachariassen
Denmark/Danmark (1831/1900)
0,28 - 0,72
0,32 - 0,68 ½ - ½ Se fotoReplay the game Søren Rud Ottesen vs John Zachariassen at the Silverlight Chessboard B06
54
14 René Kraft
(1599/1696) Denmark/Danmark
- Bengt Wihlborn
Sweden/Sverige (1811)
0,22 -
0,34 - 0,66 0 - 1 Se fotoReplay the game René Kraft vs Bengt Wihlborn at the Silverlight Chessboard A34
34
15 Hans-Christian Lykke
(1252/) Denmark/Danmark
- Jens Holm Nielsen
Denmark/Danmark (1704/1847)
0,06 - 0,94
- 0 - 1 Se fotoReplay the game Hans-Christian Lykke vs Jens Holm Nielsen at the Silverlight Chessboard D00
23
16 Niels Jørgen Christiansen
(1423/1669) Denmark/Danmark
- Lars Brogård
Denmark/Danmark (1220/1567)
0,76 - 0,24
0,64 - 0,36 1 - 0 Se fotoReplay the game Niels Jørgen Christiansen vs Lars Brogård at the Silverlight Chessboard B06
30


    Flere turneringer på www.skakturnering.dk