KKSA logo

Nordisk Senior Mesterskab 2013
Færgen Cup

Nordisk Skakforbund
2. juli 2022
GM Jens Kristiansen er Nordisk Senior Mester 2013

Resultater/mødeliste
Til runde 8Runde 9, 16. september 2013 11:00Til runde 1

Download PGN-fil med alle partier fra niende runde
Se 33 billeder fra niende runde

BrætHvidSortDansk ForvELO ForvResultat
1GM Jens Kristiansen
(2405/2403) Denmark/Danmark
- Pouelsten Holm Grabow
Denmark/Danmark (2132/2157)
0,83 - 0,17
0,81 - 0,19 ½ - ½ Se fotoReplay the game Jens Kristiansen vs Pouelsten Holm Grabow at the Silverlight Chessboard D55
8
2GM Fridrik Olafsson
(2407) Iceland/Island
- FM Bent Sørensen
Denmark/Danmark (2238/2257)
- 0,28
0,70 - 0,30 1 - 0 Se fotoReplay the game Fridrik Olafsson vs Bent Sørensen at the Silverlight Chessboard D61
37
3FM Jørn Sloth
(2322/2330) Denmark/Danmark
- GM Heikki M.J. Westerinen
Finland (2281)
0,48 -
0,57 - 0,43 1 - 0 Se fotoReplay the game Jørn Sloth vs Heikki M.J. Westerinen at the Silverlight Chessboard E63
75
4 Askell O Karason
(2205) Iceland/Island
- Ulf Nyberg
Sweden/Sverige (2130)
-
0,60 - 0,40 1 - 0 Se fotoReplay the game Askell O Karason vs Ulf Nyberg at the Silverlight Chessboard A21
38
5 Margarita Baliuniene
(1825/1834) Lithuania/Lithauen
- FM Nils-Åke Malmdin
Sweden/Sverige (2230)
0,08 -
0,08 - 0,92 1 - 0 Se fotoReplay the game Margarita Baliuniene vs Nils-Åke Malmdin at the Silverlight Chessboard E43
41
6 Gösta Petersson
(2167) Sweden/Sverige
- Lars Grahn
Sweden/Sverige (1994/1968)
- 0,27
0,76 - 0,24 ½ - ½ Se fotoReplay the game Gösta Petersson vs Lars Grahn at the Silverlight Chessboard A00
8
7 Eero Patola
(1956) Finland
- Lars-Åke Svensson
Sweden/Sverige (1977)
-
0,47 - 0,53 ½ - ½ Se fotoReplay the game Eero Patola vs Lars-Åke Svensson at the Silverlight Chessboard A36
7
8 Gunnar Johnsen
(2171) Norway/Norge
- Sigurdur Kristjansson
Iceland/Island (1912)
-
0,82 - 0,18 1 - 0 Se fotoReplay the game Gunnar Johnsen vs Sigurdur Kristjansson at the Silverlight Chessboard E90
36
9 Bengt Wihlborn
(1811) Sweden/Sverige
- FM Jørgen Hvenekilde
Denmark/Danmark (2109/2120)
- 0,84
0,14 - 0,86 ½ - ½ Se fotoReplay the game Bengt Wihlborn vs Jørgen Hvenekilde at the Silverlight Chessboard E62
14
10 Per-Olof Gromark
(2118) Sweden/Sverige
- Jan Arne Bjørgvik
Norway/Norge (1840)
-
0,83 - 0,17 ½ - ½ Se fotoReplay the game Per-Olof Gromark vs Jan Arne Bjørgvik at the Silverlight Chessboard A14
55
11 Jens Holm Nielsen
(1704/1847) Denmark/Danmark
- FM Peder Berkell
Sweden/Sverige (2201)
0,04 -
0,11 - 0,89 0 - 1 Se fotoReplay the game Jens Holm Nielsen vs Peder Berkell at the Silverlight Chessboard B80
45
12 John Zachariassen
(1831/1900) Denmark/Danmark
- Hans Richard Thjømøe
Norway/Norge (1862)
0,46 -
0,55 - 0,45 1 - 0 Replay the game John Zachariassen vs Hans Richard Thjømøe at the Silverlight Chessboard A38
41
13 Søren Rud Ottesen
(1665/1768) Denmark/Danmark
- Hans Haagen Larsen
Denmark/Danmark (1575/1704)
0,62 - 0,38
0,59 - 0,41 0 - 1 Se fotoReplay the game Søren Rud Ottesen vs Hans Haagen Larsen at the Silverlight Chessboard C18
40
14 Lars Brogård
(1220/1567) Denmark/Danmark
- Tarras Flodmark
Sweden/Sverige (1900)
0,01 -
0,12 - 0,88 0 - 1 Se fotoReplay the game Lars Brogård vs Tarras Flodmark at the Silverlight Chessboard A03
30
15 Arne Walther Larsen
(1788/1873) Denmark/Danmark
- Hans-Christian Lykke
Denmark/Danmark (1252/)
0,97 - 0,03
- 1 - 0 Se fotoReplay the game Arne Walther Larsen vs Hans-Christian Lykke at the Silverlight Chessboard A39
23
16 Niels Jørgen Christiansen
(1423/1669) Denmark/Danmark
- René Kraft
Denmark/Danmark (1599/1696)
0,27 - 0,73
0,46 - 0,54 1 - 0 Se fotoReplay the game Niels Jørgen Christiansen vs René Kraft at the Silverlight Chessboard D11
29


    Flere turneringer på www.skakturnering.dk