KKSA logo

XTRACON GRAND MASTER 2013
Nordisk Mesterskab 2013

Nordisk Skakforbund
22. marts 2019
Yuri som sædvanlig vinder og Axel nordisk mester

Nordisk Mesterskak 2013
Stillingen

I øjeblikket er den nye Nordiske Mester
IM Axel Smith
NavnpartierPointsTB1TB2TB3TB4TB5
IM Axel SmithSweden/Sverige 9729,039,029,7564
IM Andreas Skytte HagenDenmark/Danmark 929,539,024,7544
GM Henrik DanielsenIceland/Island 927,036,023,0045
GM Peter Heine NielsenDenmark/Danmark 9632,543,531,7544
GM Ralf ÅkessonSweden/Sverige 9630,039,022,7544
IM Silas Esben LundDenmark/Danmark 9630,039,022,7534
GM Carsten HøiDenmark/Danmark 9629,539,523,2535
IM Daniel SemcesenSweden/Sverige 9629,038,525,0044
Alexander RosenkildeDenmark/Danmark 9626,035,520,0055
IM John Arni NilsenFaroe Islands/Færøerne 9625,534,023,5064
IM Guðmundur KjartanssonIceland/Island 931,041,526,5053
GM Stellan BrynellSweden/Sverige 929,539,523,0054
IM Mikkel Djernæs AntonsenDenmark/Danmark 929,038,522,5044
Henrik AndreasenFaroe Islands/Færøerne 928,538,521,2544
Lennart WahlströmSweden/Sverige 927,035,018,0034
Hans Dahl PedersenDenmark/Danmark 926,535,018,2534
FM David Bekker-JensenDenmark/Danmark 926,035,020,2544
Dara Sevkan AkdagDenmark/Danmark 924,532,516,0044
FM Lars Aaes NielsenDenmark/Danmark 924,031,020,0054
IM Jens Ove Fries NielsenDenmark/Danmark 9531,540,517,7534
FM John Filip RendboeDenmark/Danmark 9527,036,015,5034
CM Henrik MølvigDenmark/Danmark 9527,036,015,0035
Michael Richard W. OlsenDenmark/Danmark 9525,032,514,0035
Klaus NielsenDenmark/Danmark 9524,532,013,0034
Daniel KokholmDenmark/Danmark 9524,530,512,7524
Morten AndersenDenmark/Danmark 9524,032,018,0044
Kristian ErikssonSweden/Sverige 9522,529,010,5033
Tage BengtssonSweden/Sverige 9522,030,017,5044
Mikkel Manosri JacobsenDenmark/Danmark 926,034,514,5034
Martin PercivaldiDenmark/Danmark 926,033,013,7534
WIM Oksana VovkDenmark/Danmark 924,032,011,5034
Rasmus Agertoft HansenDenmark/Danmark 924,031,510,7534
Sven DegerfeldtSweden/Sverige 923,030,514,7544
Mikkel JørgensenDenmark/Danmark 922,031,015,2544
Peter WangDenmark/Danmark 920,027,58,2524
Jens Holm NielsenDenmark/Danmark 9426,535,511,0033
Flemming PreussDenmark/Danmark 8426,034,515,2524
Rasmus JørgensenDenmark/Danmark 9425,534,514,7534
Julius MølvigDenmark/Danmark 9425,532,513,5044
Finn AndersenDenmark/Danmark 9424,531,012,0033
FM Daniel AndersenDenmark/Danmark 9423,030,013,0034
Sören SvenssonSweden/Sverige 9422,530,010,7524
Dick SørensenDenmark/Danmark 9422,530,08,7534
Casper ChristensenDenmark/Danmark 9422,029,513,0034
Mads KeinickeDenmark/Danmark 9422,027,010,0044
Kai Gylling NielsenDenmark/Danmark 9420,528,511,0043
Peter Sebastian StuhrDenmark/Danmark 9419,527,57,7534
Henri TolbaDenmark/Danmark 9419,526,08,5024
Lars-Henrik Bech HansenDenmark/Danmark 8418,526,512,0023
Petruli PetrovskiDenmark/Danmark 9418,525,09,2524
Henrik Smidt-NielsenDenmark/Danmark 9416,522,57,7524
Niels Møller RendlevDenmark/Danmark 9414,019,04,5034
Glenn MalmqvistSweden/Sverige 927,036,015,7524
Arne Vagn MøllerDenmark/Danmark 920,528,08,7523
Svante NorlanderSweden/Sverige 919,526,06,5023
Preben R. LarsenDenmark/Danmark 9321,529,09,2524
Verner HansenDenmark/Danmark 9320,027,05,5034
Pia FranssonSweden/Sverige 9319,525,05,2524
Søren Rud OttesenDenmark/Danmark 9319,525,02,0024
Frank SeverinsenDenmark/Danmark 8319,027,58,0034
David ChristophersenDenmark/Danmark 9319,026,06,0034
Jens Amstrup-JensenDenmark/Danmark 9318,525,04,7524
Jesper PondalDenmark/Danmark 9318,524,04,2524
Martin Mosgaard KnudsenDenmark/Danmark 9316,520,53,5024
Omar ElzubeirDenmark/Danmark 9316,021,03,2514
Wojciech Zbigniew PawlakDenmark/Danmark 919,526,04,7515
Henry PetersenDenmark/Danmark 919,025,06,0024
Jacob HeinDenmark/Danmark 9217,023,04,5024
Jens GadeDenmark/Danmark 9217,021,03,0024
Finn StuhrDenmark/Danmark 527,511,02,5023
Benny KristensenDenmark/Danmark 417,514,03,0002
Bjørn NielsenDenmark/Danmark 9½14,520,50,0004
Thomas FranzenSweden/Sverige 000,00,00,0000
Placering afgøres efter flest points.
Ved ligestilling benyttes tiebreak, da vi skal have én og kun én Nordisk Mester
... og der anvendes følgende tiebreak-systemer:
TB1 = Median Buchholtz, TB2 = Buchholtz, TB3 = Sonnenborg-Berger, TB4 = Antal gevinster, TB5 = Partier med sort

    Flere turneringer på www.skakturnering.dk