KKSA logo

XTRACON GRAND MASTER 2013
Nordisk Mesterskab 2013

Nordisk Skakforbund
30. september 2016
Yuri som sædvanlig vinder og Axel nordisk mester

Turneringstabel
Se også Stilling, præmieliste
= ratinggruppe A = ratinggruppe B = ratinggruppe C

Navn og klubRatELO  1  2  3  4  5  6  7  8  9Tot#FvDifELO-Dif
1GM Peter Heine Nielsen
Holstebro Skakklub
Denmark/Danmark 26432649 11171 1582½ 3½ ½12 184½ 01366 - 146,45-4-4,30
2GM Eduardas Rozentalis
Køge Skakklub
Lithuania/Lithauen 26162616121 19611 ½123½ ½371 0108½ 66 - 146,40-4-3,00
3GM Yuri SolodovnichenkoUkraine 2583 113101 180181 ½12½ ½4121 1171 24,40
4GM Evgeny GleizerovRussia/Rusland 254514½ ½16371 143251 1153½ ½110½ 3 - 5 2,70
5GM Mikhail UlibinRussia/Rusland 2523 ½158½ 142221 ½13110 561 ½18240 524 - 35 -17,10
6GM Henrik Danielsen
BMS Skak
Iceland/Island 2501250116½ 018411 801 127 11410½ 13½ 1223 - 56,85-37,50
7GM Stellan Brynell
Skakklubben Nordkalotten
Sweden/Sverige 24922492 117 01381 241 015281 02351 ½1915 - 236,30-8-7,00
8IM Daniel Semcesen
Skanderborg Skakklub
Sweden/Sverige 2490249018½ ½5451 12614½ 11910 124 ½266 - 145,8023,20
9GM Ralf ÅkessonSweden/Sverige 2465 11920 ½48391 16613½ 120170 11266 - 14 -2,00
10IM Axel SmithSweden/Sverige 24602460201 03511 128161 123 ½621 ½4725,401617,00
11IM Mikkel Djernæs Antonsen
Næstved Skakklub
Denmark/Danmark 2434244910 12452½ 136211 15120 ½1523½ 15 - 235,80-3-3,20
12IM Guðmundur KjartanssonIceland/Island 2447 02261 153301 1171½ 111 0390 15 - 23 4,80
13IM Andreas Skytte Hagen
Skakklubben K41
Denmark/Danmark 2420242130 128551 1295½ ½9231 ½611 3 - 55,101415,00
14IM Silas Esben Lund
Philidor
Denmark/Danmark 24042416 ½415½ 164311 ½860 12119½ 12066 - 145,3576,00
15GM Carsten Høi
Brønshøj Skakforening
Denmark/Danmark 239823935½ ½14561 15471 40 ½2211½ 13366 - 145,4577,70
16IM Jens Ove Fries Nielsen
Viborg Skakklub
Denmark/Danmark 23832386 ½64½ 167581 010291 024220 138524 - 356,10-22-8,90
17IM John Arni Nilsen
Skakklubben K41
Faroe Islands/Færøerne 2353236070 130651 161120 132251 1930 66 - 145,5595,70
18FM Kassa KorleyUnited States/USA 23292329 ½861 146 0332½ 31½ 1305½ 13966 - 142,308514,10
19FM David Bekker-Jensen
Philidor
Denmark/Danmark 2323232190 ½32471 146431 80 131 ½147½ 15 - 235,60-20,60
20IM Vladimir ProsviriakovUnited States/USA 2300 01031½ 14448½ 135661 90 156140 524 - 35 -10,40
21 Dara Sevkan Akdag
BMS Skak
Denmark/Danmark 22662278 03143½ 149501 011441 140 145291 15 - 236,50-20-12,00
22FM Lars Aaes Nielsen
Skakklubben Nordkalotten
Denmark/Danmark 22582268320 145681 05481 13415½ 11660 15 - 235,1574,95
23 Henrik Andreasen
Skakklubben K41
Faroe Islands/Færøerne 22172239 ½33351 150271 ½2100 013381 ½1115 - 234,352317,40
24 Alexander Rosenkilde
Tåstrup Skakforening
Denmark/Danmark 22182238341 110 171 07521 138161 80 1566 - 144,253539,75
25FM John Filip Rendboe
Århus Skakklub/Skolerne
Denmark/Danmark 21912214 ½35331 15966½ 04451 017390 144524 - 355,85-17-13,20
26 Martin Percivaldi
Hillerød Skakklub
Denmark/Danmark 21732191361 012731 80 153 05627½ ½4348½ 36 - 425,65-23-17,85
27 Hans Dahl Pedersen
Køge Skakklub
Denmark/Danmark 21662187 ½37391 162 02360 461 ½2653½ 15815 - 235,90-8-4,35
28CM Henrik Mølvig
Roskilde Skakklub
Denmark/Danmark 21312162381 130 175100 158 0743½ 44½ 165524 - 355,35-7-3,45
29 Morten Andersen
Skakforeningen Odysseus
Denmark/Danmark 21202153 ½3937½ 181130 162 016481 711 021524 - 355,45-96,75
30WIM Oksana Vovk
Brønshøj Skakforening
Denmark/Danmark 21112132811 170 177 01254½ 161180 ½4649½ 36 - 425,90-28-15,60
31 Lennart WahlströmSweden/Sverige 2105211 ½2054½ 014551 ½18190 150531 15 - 23 21,45
32 Glenn MalmqvistSweden/Sverige 2102 12219½ 066591 ½18170 ½45580 05060 - 62 -18,45
33 Tage BengtssonSweden/Sverige 209923½ 025601 ½52560 163491 137150 524 - 35 -2,85
34 Kristian ErikssonSweden/Sverige 2093 02446½ 15762½ 164220 053 155521 524 - 35 -13,05
35 Klaus Nielsen
Furesø Skakklub
Denmark/Danmark 2054209225½ 023721 179200 ½43541 07561 524 - 355,0001,05
36 Lars-Henrik Bech Hansen
BMS Skak
Denmark/Danmark 20482073 02650½ 170110 15949½ ½5845½ 443 - 595,20-24-12,90
37 Rasmus Jørgensen
Skakklubben K41
Denmark/Danmark 2005206227½ ½29 04710 170621 165330 540 443 - 595,25-35-6,75
38 Finn Andersen
Præstø Skakklub
Denmark/Danmark 20362060 028511 07731 171240 +66 023160 443 - 593,60-124,80
39 Alexander JohanssonItaly/Italien 204929½ 027761 09501 ½54611 125180 524 - 35 11,85
40 Thomas FranzenSweden/Sverige 2037081 0,00
41 Jesper Pondal
Køge Skakklub
Denmark/Danmark 19152031 05159½ 06 069600 781 175650 ½76363 - 736,45-103-53,55
42 Sören SvenssonSweden/Sverige 2015521 05850 165610 ½67 07160½ 162443 - 59 -17,40
43 Flemming Preuss
Næstved Skakklub
Denmark/Danmark 19581980 153 ½21791 40 01935½ ½2826½ 443 - 592,654119,80
44 Casper Christensen
BMS Skak
Denmark/Danmark 1901197754½ 061200 160511 021671 ½28250 443 - 593,855-0,30
45 Dick Sørensen
Frederiksberg Skakforening
Denmark/Danmark 19621974 155220 08741 169 02532½ 210 ½36443 - 593,7586,60
46 Michael Richard W. Olsen
Nørrebro Skakklub
Denmark/Danmark 18781967561 ½34180 190 175 027511 30½ 171524 - 353,355028,50
47 Henrik Smidt-Nielsen
Køge Skakklub
Denmark/Danmark 18941953 ½57480 01970½ ½73600 176671 59½ 443 - 596,00-60-26,70
48 Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
Denmark/Danmark 19521928580 1479½ ½20 022641 029611 ½2636 - 423,702421,90
49 Peter Wang
Næstved Skakklub
Denmark/Danmark 18471941 05966½ 210 172791 ½36 033621 ½3036 - 424,306-2,70
50 Rasmus Agertoft Hansen
Skakklubben K41
Denmark/Danmark 18181940601 ½36230 021 039751 159310 321 36 - 422,855012,75
51 Peter Sebastian Stuhr
Skakklubben K41
Denmark/Danmark 18801939411 038 01075½ 044731 046791 ½60443 - 595,15-34-14,70
52FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
Denmark/Danmark 18741933 042681 ½1133½ 024650 160641 034443 - 593,8061,95
53 Sven DegerfeldtSweden/Sverige 1929430 165120 167260 168341 ½27 03136 - 42 14,55
54 Daniel Kokholm
Skakklubben K41
Denmark/Danmark 18241905 ½44571 ½31150 ½3039½ 035701 137524 - 353,006028,80
55 Verner Hansen
Espergærde Skakklub
Denmark/Danmark 18361903450 173 013771 031710 168340 070363 - 734,75-52-16,65
56 Julius Mølvig
Roskilde Skakklub
Denmark/Danmark 18601893 046771 015811 133261 05200 035443 - 593,102715,00
57 Benny Kristensen
Skovbo Skakklub
Denmark/Danmark 1622187947½ 054340 ½761791,15-4-15,15
58 Mikkel Jørgensen
Brønshøj Skakforening
Denmark/Danmark 17601866 148421 10 016280 18036½ 132270 36 - 421,908143,80
59 Petruli Petrovski
Brøndby Skakklub
Denmark/Danmark 17981864491 ½41250 032360 172500 +81 ½47443 - 592,8064,05
60 Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
Denmark/Danmark 17281847 05079½ 033440 141 147520 ½4251½ 60 - 623,00150,75
61 Jens Holm Nielsen
Amager Skakforening
Denmark/Danmark 17101844 171441 02170 142300 039 048801 443 - 592,305137,05
62 Preben R. Larsen
Roskilde Skakklub
Denmark/Danmark 1739182172½ 163270 ½34290 037801 049420 363 - 733,25-79,45
63 Niels Møller Rendlev
Damhus Skakklub
Denmark/Danmark 16941818 073620 074781 176330 070681 164443 - 595,40-42-24,60
64 David Christophersen
Allerød Skakklub
Denmark/Danmark 17131811741 080140 168340 048771 052630 363 - 734,40-42-9,30
65 Kai Gylling Nielsen
Roskilde Skakklub
Denmark/Danmark 17101809 175530 017420 174 152370 141280 443 - 592,604213,95
66 Salih OzkanTurkey/Tyrkiet 1797761 ½49321 ½2590 02038- 363 - 73 42,60
67 Svante NorlanderSweden/Sverige 1766 077 172160 530 18142½ 044 047791 60 - 62 -8,55
68 Søren Rud Ottesen
Silkeborg Skakklub Af 1930
Denmark/Danmark 16521757781 052 022640 177530 550 063 174363 - 734,15-34-17,55
69 Finn Stuhr
Køge Skakklub
Denmark/Danmark 15681726 079750 178411 450 276 - 782,55-25-11,55
70 Henri Tolba
Frederiksberg Skakforening
Denmark/Danmark 15871716800 ½76360 ½47370 179631 054551 443 - 593,502030,60
71 Mads Keinicke
Nørrebro Skakklub
Denmark/Danmark 1693 610 178240 137380 155421 029460 443 - 592,50450,00
72 Martin Mosgaard Knudsen
Roskilde Skakklub
Denmark/Danmark 15591683 ½62670 035490 178590 079771 ½75363 - 734,10-49-19,65
73 Wojciech Zbigniew Pawlak
Næstved Skakklub
Denmark/Danmark 15671681631 550 026 03847½ 051810 750 +7774 - 752,10-27-11,70
74 Jens Gade
Amager Skakforening
Denmark/Danmark 14701619 064810 631 045650 077781 080680 276 - 784,10-94-16,05
75 Pia FranssonSweden/Sverige 1558650 169280 ½51460 050410 17372½ 363 - 73 43,50
76 Omar Elzubeir
Frederiksværk Skakklub
Denmark/Danmark 14951448 06670½ 03957½ 630 ½81470 17841½ 363 - 732,85746,20
77 Jacob Hein
Espergærde Skakklub
Denmark/Danmark 12861459671 056300 055680 741 064 07273- 276 - 780,705912,75
78 Bjørn Nielsen
Nørrebro Skakklub
Denmark/Danmark 10581431 068710 690 063720 041 074760 ½81½800,405-16,65
79 Henry Petersen
Køge Skakklub
Denmark/Danmark 11931405691 ½60 043350 049700 721 051 06774 - 750,359746,80
80Frank Severinsen
Skakklubben K41
Denmark/Danmark 1100 170641 30 06580 062741 061363 - 730,201400,00
81Jens Amstrup-Jensen
Nørrebro Skakklub
Denmark/Danmark 13751646 030 174290 056670 76½ 17359- 78½ 363 - 731,9547-3,15






    Flere turneringer på www.skakturnering.dk