KKSA logo

XTRACON GRAND MASTER 2013
Nordisk Mesterskab 2013

Nordisk Skakforbund
29. januar 2023
Yuri som sædvanlig vinder og Axel nordisk mester

Resultater/mødeliste
Til runde 2Runde 3, 16. oktober 2013 18:00Til runde 4

Download PGN-fil med alle partier fra tredje runde
Se 93 billeder fra tredje runde

BrætHvidSortDansk ForvELO ForvResultat
1GM Peter Heine Nielsen
(2643/2649) Denmark/Danmark
- Mikkel Jørgensen
Denmark/Danmark (1760/1866)
1,00 - 0,00
0,92 - 0,08 1 - 0 Replay the game Peter Heine Nielsen vs Mikkel Jørgensen at the Silverlight Chessboard C77
27
2 Jens Holm Nielsen
(1710/1844) Denmark/Danmark
- GM Eduardas Rozentalis
Lithuania/Lithauen (2616/2616)
0,00 - 1,00
0,08 - 0,92 0 - 1 Replay the game Jens Holm Nielsen vs Eduardas Rozentalis at the Silverlight Chessboard A48
36
3GM Yuri Solodovnichenko
(2583) Ukraine
- Frank Severinsen
Denmark/Danmark (1100/)
-
- 1 - 0 Replay the game Yuri Solodovnichenko vs Frank Severinsen at the Silverlight Chessboard A00
38
4FM Kassa Korley
(2329/2329) United States/USA
- Michael Richard W. Olsen
Denmark/Danmark (1878/1967)
0,94 - 0,06
0,90 - 0,10 1 - 0 Replay the game Kassa Korley vs Michael Richard W. Olsen at the Silverlight Chessboard A56
19
5 Henrik Andreasen
(2217/2239) Faroe Islands/Færøerne
- Rasmus Agertoft Hansen
Denmark/Danmark (1818/1940)
0,92 - 0,08
0,85 - 0,15 1 - 0 Replay the game Henrik Andreasen vs Rasmus Agertoft Hansen at the Silverlight Chessboard A81
34
6FM John Filip Rendboe
(2191/2214) Denmark/Danmark
- Petruli Petrovski
Denmark/Danmark (1798/1864)
0,92 - 0,08
0,89 - 0,11 1 - 0 Replay the game John Filip Rendboe vs Petruli Petrovski at the Silverlight Chessboard A62
34
7 Hans Dahl Pedersen
(2166/2187) Denmark/Danmark
- Preben R. Larsen
Denmark/Danmark (1739/1821)
0,93 - 0,07
0,90 - 0,10 1 - 0 Replay the game Hans Dahl Pedersen vs Preben R. Larsen at the Silverlight Chessboard E01
61
8 Daniel Kokholm
(1824/1905) Denmark/Danmark
- Lennart Wahlström
Sweden/Sverige (2105)
0,16 -
0,24 - 0,76 ½ - ½ Replay the game Daniel Kokholm vs Lennart Wahlström at the Silverlight Chessboard A08
24
9 Glenn Malmqvist
(2102) Sweden/Sverige
- Salih Ozkan
Turkey/Tyrkiet (1797)
-
0,86 - 0,14 0 - 1 Replay the game Glenn Malmqvist vs Salih Ozkan at the Silverlight Chessboard C44
35
10 Henry Petersen
(1193/1405) Denmark/Danmark
- Flemming Preuss
Denmark/Danmark (1958/1980)
0,00 - 1,00
0,08 - 0,92 0 - 1 Replay the game Henry Petersen vs Flemming Preuss at the Silverlight Chessboard C41
37
11 Rasmus Jørgensen
(2005/2062) Denmark/Danmark
- GM Evgeny Gleizerov
Russia/Rusland (2545)
0,03 -
0,08 - 0,92 0 - 1 Replay the game Rasmus Jørgensen vs Evgeny Gleizerov at the Silverlight Chessboard C14
34
12GM Mikhail Ulibin
(2523) Russia/Rusland
- Sören Svensson
Sweden/Sverige (2015)
-
0,92 - 0,08 1 - 0 Se fotoReplay the game Mikhail Ulibin vs Sören Svensson at the Silverlight Chessboard D36
35
13 Finn Andersen
(2036/2060) Denmark/Danmark
- GM Stellan Brynell
Sweden/Sverige (2492/2492)
0,06 - 0,94
0,08 - 0,92 0 - 1 Replay the game Finn Andersen vs Stellan Brynell at the Silverlight Chessboard A08
38
14GM Ralf Åkesson
(2465) Sweden/Sverige
- Mikkel Manosri Jacobsen
Denmark/Danmark (1952/1928)
- 0,04
0,92 - 0,08 ½ - ½ Se fotoReplay the game Ralf Åkesson vs Mikkel Manosri Jacobsen at the Silverlight Chessboard A16
29
15 Peter Sebastian Stuhr
(1880/1939) Denmark/Danmark
- IM Axel Smith
Sweden/Sverige (2460/2460)
0,02 - 0,98
0,08 - 0,92 0 - 1 Replay the game Peter Sebastian Stuhr vs Axel Smith at the Silverlight Chessboard B23
32
16FM Daniel Andersen
(1874/1933) Denmark/Danmark
- IM Mikkel Djernæs Antonsen
Denmark/Danmark (2434/2449)
0,02 - 0,98
0,08 - 0,92 ½ - ½ Replay the game Daniel Andersen vs Mikkel Djernæs Antonsen at the Silverlight Chessboard E05
51
17IM Guðmundur Kjartansson
(2447) Iceland/Island
- Sven Degerfeldt
Sweden/Sverige (1929)
-
0,92 - 0,08 1 - 0 Replay the game Guðmundur Kjartansson vs Sven Degerfeldt at the Silverlight Chessboard A37
36
18 Verner Hansen
(1836/1903) Denmark/Danmark
- IM Andreas Skytte Hagen
Denmark/Danmark (2420/2421)
0,02 - 0,98
0,08 - 0,92 0 - 1 Replay the game Verner Hansen vs Andreas Skytte Hagen at the Silverlight Chessboard B25
34
19IM Silas Esben Lund
(2404/2416) Denmark/Danmark
- David Christophersen
Denmark/Danmark (1713/1811)
0,99 - 0,01
0,92 - 0,08 1 - 0 Replay the game Silas Esben Lund vs David Christophersen at the Silverlight Chessboard E91
20
20 Julius Mølvig
(1860/1893) Denmark/Danmark
- GM Carsten Høi
Denmark/Danmark (2398/2393)
0,03 - 0,97
0,08 - 0,92 0 - 1 Replay the game Julius Mølvig vs Carsten Høi at the Silverlight Chessboard E92
52
21IM Jens Ove Fries Nielsen
(2383/2386) Denmark/Danmark
- Svante Norlander
Sweden/Sverige (1766)
0,98 -
0,92 - 0,08 1 - 0 Replay the game Jens Ove Fries Nielsen vs Svante Norlander at the Silverlight Chessboard B12
30
22 Kai Gylling Nielsen
(1710/1809) Denmark/Danmark
- IM John Arni Nilsen
Faroe Islands/Færøerne (2353/2360)
0,01 - 0,99
0,08 - 0,92 0 - 1 Replay the game Kai Gylling Nielsen vs John Arni Nilsen at the Silverlight Chessboard B43
41
23 Søren Rud Ottesen
(1652/1757) Denmark/Danmark
- FM Lars Aaes Nielsen
Denmark/Danmark (2258/2268)
0,02 - 0,98
0,08 - 0,92 0 - 1 Replay the game Søren Rud Ottesen vs Lars Aaes Nielsen at the Silverlight Chessboard C18
29
24 Alexander Rosenkilde
(2218/2238) Denmark/Danmark
- Mads Keinicke
Denmark/Danmark (1693/)
0,97 - 0,03
- 1 - 0 Replay the game Alexander Rosenkilde vs Mads Keinicke at the Silverlight Chessboard A81
31
25 Wojciech Zbigniew Pawlak
(1567/1681) Denmark/Danmark
- Martin Percivaldi
Denmark/Danmark (2173/2191)
0,02 - 0,98
0,08 - 0,92 0 - 1 Replay the game Wojciech Zbigniew Pawlak vs Martin Percivaldi at the Silverlight Chessboard D15
43
26 Dick Sørensen
(1962/1974) Denmark/Danmark
- IM Daniel Semcesen
Sweden/Sverige (2490/2490)
0,03 - 0,97
0,08 - 0,92 0 - 1 Replay the game Dick Sørensen vs Daniel Semcesen at the Silverlight Chessboard D13
45
27CM Henrik Mølvig
(2131/2162) Denmark/Danmark
- Pia Fransson
Sweden/Sverige (1558)
0,98 -
0,92 - 0,08 1 - 0 Replay the game Henrik Mølvig vs Pia Fransson at the Silverlight Chessboard A69
22
28 Morten Andersen
(2120/2153) Denmark/Danmark
- Jens Amstrup-Jensen
Denmark/Danmark (1375/1646)
1,00 - 0,00
0,92 - 0,08 1 - 0 Replay the game Morten Andersen vs Jens Amstrup-Jensen at the Silverlight Chessboard A26
29
29WIM Oksana Vovk
(2111/2132) Denmark/Danmark
- Jacob Hein
Denmark/Danmark (1286/1459)
1,00 - 0,00
0,92 - 0,08 1 - 0 Replay the game Oksana Vovk vs Jacob Hein at the Silverlight Chessboard A57
29
30 Jesper Pondal
(1915/2031) Denmark/Danmark
- GM Henrik Danielsen
Iceland/Island (2501/2501)
0,02 - 0,98
0,08 - 0,92 0 - 1 Replay the game Jesper Pondal vs Henrik Danielsen at the Silverlight Chessboard A07
28
31 Henrik Smidt-Nielsen
(1894/1953) Denmark/Danmark
- FM David Bekker-Jensen
Denmark/Danmark (2323/2321)
0,07 - 0,93
0,10 - 0,90 0 - 1 Replay the game Henrik Smidt-Nielsen vs David Bekker-Jensen at the Silverlight Chessboard E94
49
32IM Vladimir Prosviriakov
(2300) United States/USA
- Casper Christensen
Denmark/Danmark (1901/1977)
- 0,08
0,87 - 0,13 1 - 0 Replay the game Vladimir Prosviriakov vs Casper Christensen at the Silverlight Chessboard A43
22
33 Dara Sevkan Akdag
(2266/2278) Denmark/Danmark
- Peter Wang
Denmark/Danmark (1847/1941)
0,93 - 0,07
0,88 - 0,12 1 - 0 Replay the game Dara Sevkan Akdag vs Peter Wang at the Silverlight Chessboard A55
46
34 Arne Vagn Møller
(1728/1847) Denmark/Danmark
- Tage Bengtsson
Sweden/Sverige (2099)
0,10 -
0,19 - 0,81 0 - 1 Replay the game Arne Vagn Møller vs Tage Bengtsson at the Silverlight Chessboard B29
23
35 Kristian Eriksson
(2093) Sweden/Sverige
- Benny Kristensen
Denmark/Danmark (1622/1879)
- 0,05
0,77 - 0,23 1 - 0 Replay the game Kristian Eriksson vs Benny Kristensen at the Silverlight Chessboard C45
32
36 Martin Mosgaard Knudsen
(1559/1683) Denmark/Danmark
- Klaus Nielsen
Denmark/Danmark (2054/2092)
0,04 - 0,96
0,08 - 0,92 0 - 1 Replay the game Martin Mosgaard Knudsen vs Klaus Nielsen at the Silverlight Chessboard B34
26
37 Lars-Henrik Bech Hansen
(2048/2073) Denmark/Danmark
- Henri Tolba
Denmark/Danmark (1587/1716)
0,95 - 0,05
0,89 - 0,11 1 - 0 Replay the game Lars-Henrik Bech Hansen vs Henri Tolba at the Silverlight Chessboard B54
20
38 Omar Elzubeir
(1495/1448) Denmark/Danmark
- Alexander Johansson
Italy/Italien (2049)
0,03 -
0,08 - 0,92 0 - 1 Replay the game Omar Elzubeir vs Alexander Johansson at the Silverlight Chessboard B27
26
39 Niels Møller Rendlev
(1694/1818) Denmark/Danmark
- Jens Gade
Denmark/Danmark (1470/1619)
0,78 - 0,22
0,76 - 0,24 0 - 1 Replay the game Niels Møller Rendlev vs Jens Gade at the Silverlight Chessboard B22
31
40 Finn Stuhr
(1568/1726) Denmark/Danmark
- Bjørn Nielsen
Denmark/Danmark (1058/1431)
0,96 - 0,04
0,85 - 0,15 1 - 0 Replay the game Finn Stuhr vs Bjørn Nielsen at the Silverlight Chessboard C60
48


    Flere turneringer på www.skakturnering.dk