KKSA logo

XTRACON GRAND MASTER 2013
Nordisk Mesterskab 2013

Nordisk Skakforbund
29. januar 2023
Yuri som sædvanlig vinder og Axel nordisk mester
Ved turneringens start den 14. oktober 2013 var der tilmeldt 81 spillere fra 10 lande

Rating
NrNavnLandDKELO
1 GM Peter Heine Nielsen
Holstebro Skakklub
Denmark/Danmark2643 2649
2 GM Eduardas Rozentalis
Køge Skakklub
Lithuania/Lithauen2616 2616
3 GM Yuri Solodovnichenko
Ukraine 2583
4 GM Evgeny Gleizerov
Russia/Rusland 2545
5 GM Mikhail Ulibin
Russia/Rusland 2523
6 GM Henrik Danielsen
BMS Skak
Iceland/Island2501 2501
7 GM Stellan Brynell
Skakklubben Nordkalotten
Sweden/Sverige2492 2492
8 IM Daniel Semcesen
Skanderborg Skakklub
Sweden/Sverige2490 2490
9 GM Ralf Åkesson
Sweden/Sverige 2465
10 IM Axel Smith
Sweden/Sverige2460 2460
11 IM Mikkel Djernæs Antonsen
Næstved Skakklub
Denmark/Danmark2434 2449
12 IM Guðmundur Kjartansson
Iceland/Island 2447
13 IM Andreas Skytte Hagen
Skakklubben K41
Denmark/Danmark2420 2421
14 IM Silas Esben Lund
Philidor
Denmark/Danmark2404 2416
15 GM Carsten Høi
Brønshøj Skakforening
Denmark/Danmark2398 2393
16 IM Jens Ove Fries Nielsen
Viborg Skakklub
Denmark/Danmark2383 2386
17 IM John Arni Nilsen
Skakklubben K41
Faroe Islands/Færøerne2353 2360
18 FM Kassa Korley
United States/USA2329 2329
19 FM David Bekker-Jensen
Philidor
Denmark/Danmark2323 2321
20 IM Vladimir Prosviriakov
United States/USA 2300
21 Dara Sevkan Akdag
BMS Skak
Denmark/Danmark2266 2278
22 FM Lars Aaes Nielsen
Skakklubben Nordkalotten
Denmark/Danmark2258 2268
23 Henrik Andreasen
Skakklubben K41
Faroe Islands/Færøerne2217 2239
24 Alexander Rosenkilde
Tåstrup Skakforening
Denmark/Danmark2218 2238
25 FM John Filip Rendboe
Århus Skakklub/Skolerne
Denmark/Danmark2191 2214
26 Martin Percivaldi
Hillerød Skakklub
Denmark/Danmark2173 2191
27 Hans Dahl Pedersen
Køge Skakklub
Denmark/Danmark2166 2187
28 CM Henrik Mølvig
Roskilde Skakklub
Denmark/Danmark2131 2162
29 Morten Andersen
Skakforeningen Odysseus
Denmark/Danmark2120 2153
30 WIM Oksana Vovk
Brønshøj Skakforening
Denmark/Danmark2111 2132
31 Lennart Wahlström
Sweden/Sverige 2105
32 Glenn Malmqvist
Sweden/Sverige 2102
33 Tage Bengtsson
Sweden/Sverige 2099
34 Kristian Eriksson
Sweden/Sverige 2093
35 Klaus Nielsen
Furesø Skakklub
Denmark/Danmark2054 2092
36 Lars-Henrik Bech Hansen
BMS Skak
Denmark/Danmark2048 2073
37 Rasmus Jørgensen
Skakklubben K41
Denmark/Danmark2005 2062
38 Finn Andersen
Præstø Skakklub
Denmark/Danmark2036 2060
39 Alexander Johansson
Italy/Italien 2049
40 Thomas Franzen
Sweden/Sverige 2037
41 Jesper Pondal
Køge Skakklub
Denmark/Danmark1915 2031
42 Sören Svensson
Sweden/Sverige 2015
43 Flemming Preuss
Næstved Skakklub
Denmark/Danmark1958 1980
44 Casper Christensen
BMS Skak
Denmark/Danmark1901 1977
45 Dick Sørensen
Frederiksberg Skakforening
Denmark/Danmark1962 1974
46 Michael Richard W. Olsen
Nørrebro Skakklub
Denmark/Danmark1878 1967
47 Henrik Smidt-Nielsen
Køge Skakklub
Denmark/Danmark1894 1953
48 Peter Wang
Næstved Skakklub
Denmark/Danmark1847 1941
49 Rasmus Agertoft Hansen
Skakklubben K41
Denmark/Danmark1818 1940
50 Peter Sebastian Stuhr
Skakklubben K41
Denmark/Danmark1880 1939
51 FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
Denmark/Danmark1874 1933
52 Sven Degerfeldt
Sweden/Sverige 1929
53 Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
Denmark/Danmark1952 1928
54 Daniel Kokholm
Skakklubben K41
Denmark/Danmark1824 1905
55 Verner Hansen
Espergærde Skakklub
Denmark/Danmark1836 1903
56 Julius Mølvig
Roskilde Skakklub
Denmark/Danmark1860 1893
57 Benny Kristensen
Skovbo Skakklub
Denmark/Danmark1622 1879
58 Mikkel Jørgensen
Brønshøj Skakforening
Denmark/Danmark1760 1866
59 Petruli Petrovski
Brøndby Skakklub
Denmark/Danmark1798 1864
60 Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
Denmark/Danmark1728 1847
61 Jens Holm Nielsen
Amager Skakforening
Denmark/Danmark1710 1844
62 Preben R. Larsen
Roskilde Skakklub
Denmark/Danmark1739 1821
63 Niels Møller Rendlev
Damhus Skakklub
Denmark/Danmark1694 1818
64 David Christophersen
Allerød Skakklub
Denmark/Danmark1713 1811
65 Kai Gylling Nielsen
Roskilde Skakklub
Denmark/Danmark1710 1809
66 Salih Ozkan
Turkey/Tyrkiet 1797
67 Svante Norlander
Sweden/Sverige 1766
68 Søren Rud Ottesen
Silkeborg Skakklub Af 1930
Denmark/Danmark1652 1757
69 Finn Stuhr
Køge Skakklub
Denmark/Danmark1568 1726
70 Henri Tolba
Frederiksberg Skakforening
Denmark/Danmark1587 1716
71 Martin Mosgaard Knudsen
Roskilde Skakklub
Denmark/Danmark1559 1683
72 Wojciech Zbigniew Pawlak
Næstved Skakklub
Denmark/Danmark1567 1681
73 Jens Amstrup-Jensen
Nørrebro Skakklub
Denmark/Danmark1375 1646
74 Jens Gade
Amager Skakforening
Denmark/Danmark1470 1619
75 Pia Fransson
Sweden/Sverige 1558
76 Jacob Hein
Espergærde Skakklub
Denmark/Danmark1286 1459
77 Omar Elzubeir
Frederiksværk Skakklub
Denmark/Danmark1495 1448
78 Bjørn Nielsen
Nørrebro Skakklub
Denmark/Danmark1058 1431
79 Henry Petersen
Køge Skakklub
Denmark/Danmark1193 1405
80 Mads Keinicke
Nørrebro Skakklub
Denmark/Danmark1693
81 Frank Severinsen
Skakklubben K41
Denmark/Danmark1100

    Flere turneringer på www.skakturnering.dk