KKSA logo

XTRACON GRAND MASTER 2015

XtraCon
29. september 2016
Bulgarsk sejr, da partiet på bræt et endte remis

Turneringstabel
Se også Stillingen
= ratinggruppe A
= ratinggruppe B
= ratinggruppe C
F = FemaleJ = JuniorS = SeniorP = Performance

Navn og klubDKELO  1  2  3  4  5  6  7  8  9Tb1Tb2Tb3#DKELOPrize
1GM Alexandr FierBrazil/Brasilien 2624 336200 333243 14183 11183 31 1811127024955 -6,70H-V
2GM Oleg KorneevSpain/Spanien 2594371 328221 313 315 3781 03203 1810325124717 -6,60H-VII
3GM Boris ChatalbashevBulgaria/Bulgarien 2550 338243 31180 32641 3623 112011731326251 11,80H-I
4GM Eduardas Rozentalis
Køge Skakklub
Lithuania/Lithauen 25412541393 319133 1711 13213 1593 19114291262021111,80H-II
5GM Nikita MaiorovBelarus/Hviderusland 2538 340263 315101 181 32041 36199226226033 9,40H-III
6GM Erik BlomqvistSweden/Sverige 2530413 021353 19253 31330 31750 16110235238511 -11,00
7GM Henrik Danielsen
BMS Skak
Iceland/Island 25092509 342293 31641 11020 118283 312181032522493612,80H-VI
8GM Normunds MiezisLatvia/Letland 2494433 323213 3351 111 12 01223 1811626825384 9,60H-IV
9IM Mikkel Djernæs Antonsen
Næstved Skakklub
Denmark/Danmark 24452459 344313 12061 312101 114193 041610220724531232,40
S10GM Vladimir OkhotnikFrance/Frankrig 2448453 325343 1571 19220 330110 15106182236415 -5,60S-I
11IM Simon Bekker-Jensen
Philidor
Denmark/Danmark 24372438 347333 30 321343 1811 122 310181032222465877,40
S12GM Jens Kristiansen
Bornholms Skakklub
Denmark/Danmark 24272431463 127301 32290 3521 32170 1580177228020-10-8,80S-II
13IM Andreas Skytte Hagen
Århus Skakklub/Skolerne
Denmark/Danmark 24042396 348353 04201 32760 326141 3321710222423699-3-0,10
14IM Björn Ahlander
Skakklubben Nordkalotten
Sweden/Sverige 23782378493 130273 1 120 31791 113153 1785219244410159,10
S15GM Carsten Høi
Brønshøj Skakforening
Denmark/Danmark 23622377 350523 50 12520 321 351313 0141499161221622-26-11,40S-III
J16FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
Denmark/Danmark 22122331513 33270 034311 137501 463 3281581169216319-14-27,80J-II
J17FM Høgni Egilstoft NielsenFaroe Islands/Færøerne 2314 052 357391 403 332140 32960 3191693196221013 -14,00J-I
18FM Rógvi Egilstoft NielsenFaroe Islands/Færøerne 2301533 034433 151373 0171 320 3611482138213527 -26,40
19FM David Bekker-Jensen
Philidor
Denmark/Danmark 22682287 35440 336260 333291 327 09170 1396149221129-19-15,60
J20FM Martin Percivaldi
Hillerød Skakklub
Denmark/Danmark 22032246553 3191 113141 33050 323 02151132152435146044,00P-II
21 Henrik Andreasen
Skakklubben K41
Faroe Islands/Færøerne 22192219 35663 08110 336343 04120 13913104160227328911,80
F22WGM Evgeniya DoluhanovaUkraine 2216571 337 12120 360513 310111 081594171228916 22,40K-I
23 Christian Altenburg Eriksson
Tåstrup Skakforening
Denmark/Danmark 21972215 35880 140413 151281 339200 3301583167215718-10-8,40A-II
24 Henrik Dahl Pedersen
Køge Skakklub
Denmark/Danmark 22062199593 03623 01350 344300 342343 1585144215017-14-9,60A-I
25 Jan Nordenbæk Pedersen
Hillerød Skakklub
Denmark/Danmark 21862196 360100 348151 061 334523 1291577160223321812,40A-III
S26 Hans Dahl Pedersen
Køge Skakklub
Denmark/Danmark 21282187613 05493 31930 135130 133413 1497164222123148,60
S27 Jens Hartung-Nielsen
Jernbanens Skakklub
Denmark/Danmark 21492183 362121 014463 130 340190 135331 1293128215332-3-4,40
S28 Peter Birk Petersen
Tåstrup Skakforening
Denmark/Danmark 21462179120 152 355423 123353 07160 1286135218035-2-1,40
29 Kasper Henriksen
Køge Skakklub
Denmark/Danmark 20702158633 07510 349443 119170 340251 14851512122268-5,00
30 Thomas Schou-Moldt
Skakforeningen ØBRO
Denmark/Danmark 21462144 364141 1121 348200 324100 230 1285134218336811,80
31CM Henrik Mølvig
Roskilde Skakklub
Denmark/Danmark 20672125653 09633 02 116463 1 015350 118099208443-5-5,20
32 Henrik Emil Bruun
Nørrebro Skakklub
Denmark/Danmark 20592115 366160 150473 170 115413 318130 14871312146251616,20
S33 Niels Lauritsen
Skakforeningen ØBRO
Denmark/Danmark 21102109673 01110 354190 148493 261 1271287105208234-7-0,40
S34 Rune Andersen
Bornholms Skakklub
Denmark/Danmark 20652103 368183 010163 011 021250 543 02412961232100311110,40
35 Martin Lee Lauritsen
Tåstrup Skakforening
Denmark/Danmark 20562097693 013 06583 324261 028271 33114891491998242119,00B-I
S36FM Mogens Moe
Sjælsø Skakklub
Denmark/Danmark 2046208210 353190 359210 149481 155573 1276112202739-17-17,20
J37 Julius ChittkaGermany/Tyskland 2053 12220 356503 018161 052610 -3889096201159 -32,40
S38 Bjarne Hjorth Andersen
Køge Skakklub
Denmark/Danmark 1998203730 155571 356520 142601 15837+ 1171101188745-55-36,20
39 Jan Mose Nielsen
Tåstrup Skakforening
Denmark/Danmark 19932014 04543 117521 1 360230 350211 13781342128301818,60B-II
40 Ulrik Larsen
Køge Skakklub
Denmark/Danmark 1931199650 359231 017473 270 356290 152118693204840145,40
41 Morten Majlund Nielsen
Skakforeningen Odysseus
Denmark/Danmark 19081980 06561 361 023501 543 032513 0261184108198241-3-5,80
42 Heidrikur T. JacobsenFaroe Islands/Færøerne 196370 161551 357 028381 364240 3541277113198338 -0,60
S43 Lars-Henrik Bech Hansen
BMS Skak
Denmark/Danmark 19191956 08583 018600 1 365A561 A84257189161-25-14,80
44 William Hørup Philipsen
BMS Skak
Denmark/Danmark 1940195590 063643 366 029240 054653 06297163173255-81-48,00
45 Jesper Pondal
Køge Skakklub
Denmark/Danmark 18531953 010603 1AAAAAA403021046783,40
J46 Mihai Ursta Anghel
Skakforeningen ØBRO
Denmark/Danmark 18851929 012643 1 027613 031583 016491 11699819774634,40J-III
J47 Villads Ussing Bojesen
Skakforeningen ØBRO
Denmark/Danmark 18731929110 3651 032 040631 -57AA54431180666-28-37,60
S48 Henrik Smidt-Nielsen
Køge Skakklub
Denmark/Danmark 18251908130 367250 363300 331 136 157551 108082192047153,60
49 Kristian Martinez VestergaardSpain/Spanien 18911891 014663 026290 359361 033603 146118192193442-18,20
S50 Peter Wang
Køge Skakklub
Denmark/Danmark 17811888150 369321 037 141553 116390 36412791151818374115,80B-III
S51 Preben R. Larsen
Roskilde Skakklub
Denmark/Danmark 18841844 016683 329181 231 022150 041581 992891994521722,40
J52 Julius Mølvig
Roskilde Skakklub
Denmark/Danmark 18501879173 015281 139 338120 373 025401 129114121773311455,20P-I
53FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
Denmark/Danmark 18131869 018360 066673 163560 061683 365105749161550-79-47,60
J54 Anton Mehmet Yildiz Marthedal
BMS Skak
Denmark/Danmark 17881866190 039653 330 364 041443 034420 97875182653-4-22,00
55 Tommy Jensen
Egedal-Jyllinge Skakklub
Denmark/Danmark 18051849 020381 142280 357 050663 361 1481078871905481513,20C-II
S56 Jens Holm Nielsen
Amager Skakforening
Denmark/Danmark 17521827210 141370 380 367 353400 143591 9676618365782,80
S57 Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
Denmark/Danmark 17181817 122170 138420 550 36947+ 481 0369766916545429-4,00
S58 Henning Rasmussen
Nykøbing Sjælland Skakklub
Denmark/Danmark 17271800230 043673 035651 593 046381 15196860177956-4-5,60
S59 Niels Møller Rendlev
Frederiksberg Skakforening
Denmark/Danmark 16791777 024400 368360 490 058693 163 15686846151860-27-23,60
60 Mark Kirkebække
Tåstrup Skakforening
Denmark/Danmark 16851759250 045693 343220 390 138 049673 106862165649144,80C-III
S61 Kai Gylling Nielsen
Roskilde Skakklub
Denmark/Danmark 16321755 026421 410 362 046661 533 337180 1173921896445625,00C-I
S62 Finn Stuhr
Køge Skakklub
Denmark/Danmark 16711753270 1 024610 368 065443 73936168963-19-12,40
63 Henri Tolba
Hvidovre Skakklub
Denmark/Danmark 16591717 029443 031480 531 1471591 3681053591833512920,40
S64 Gunnar BueNorway/Norge 1640300 046 044683 540 367420 366500 96133163058 -8,40
J65 Sander Stage-Steffensen
Køge Skakklub
Denmark/Danmark 13511515 031470 054693 158430 623 044530 758481529625424,00
S66 Jacob Hein
Espergærde Skakklub
Denmark/Danmark 13711415320 049533 440 1 161 055640 06956041138365515,20
S67 Bjørn Nielsen
Nørrebro Skakklub
Denmark/Danmark 11051358 033480 058 053560 640 368690 0603639122768-11-4,80
S68 John Schjølin
Gribskov Skakklub
Denmark/Danmark 10671285340 051590 064 369620 670 053630 35918121269-4-19,80
J69 Theo Stage-Steffensen
Køge Skakklub
Denmark/Danmark 1033 035500 060 065680 570 059 367663 6542414376438P-III

=Gevinst
=Remis
=Tab
=Afbud
=Remis uden kamp
=Ikke spillet
Der anvendes tie-break og præmier fordeles herefter
... og der anvendes følgende tie-break-systemer:
Tb1 = Median Buchholtz, Tb2 = Sonnenborg-Berger, Tb3 = ELO-performance


    Flere turneringer på www.skakturnering.dk