KKSA logo

Skovbo GM 2014

Skovbo Skakklub
14. december 2019
Simon Bekker-Jensen vinder af Skovbo GM 2014. Skytte-Burmakin remis

Turneringstabel
Se også Stilling, præmieliste
= ratinggruppe A = ratinggruppe B = ratinggruppe C

Navn og klubRatELO  1  2  3  4  5  6  7  8  9Tot#FvDifELO-Dif
1GM Vladimir BurmakinRussia/Rusland 2584 1146½ 301 195½ 132½ ½117½ 2 - 5 -0,70
2GM Daniel Semcesen
Skanderborg Skakklub
Sweden/Sverige 24722472151 ½911½ 8½ 110141 ½1 ½35½ 66 - 95,3578,20
3GM Henrik Danielsen
BMS Skak
Iceland/Island 24882488 1168½ ½13221 11210 1242½ 162 - 56,1044,50
4IM Axel SmithSweden/Sverige 24812481171 ½11251 05271 19 06121 80 10 - 136,30-8-7,40
5IM Mikkel Djernæs Antonsen
Næstved Skakklub
Denmark/Danmark 24442459 118101 12741 ½160 08141 ½266 - 95,3576,40
6IM Simon Bekker-Jensen
Philidor
Denmark/Danmark 24442442191 ½128½ 121151 1541 1830 715,651415,00
7IM Rasmus Skytte
Århus Skakklub/Skolerne
Denmark/Danmark 24362430 ½20140 145421 ½13181 ½12251 ½166 - 96,85-8-4,60
8IM Björn Ahlander
Skakklubben Nordkalotten
Sweden/Sverige 23852385211 ½3351 ½2191 ½1151 60 142 - 55,052216,40
9IM Christian JepsonSweden/Sverige 2406 1222½ 14210 11640 120181 1112 - 5 9,20
10GM Carsten Høi
Brønshøj Skakforening
Denmark/Danmark 24052399231 05331 ½2720 13015½ 12112½ 10 - 136,55-15-8,10
11GM Vladimir OkhotnikFrance/Frankrig 2391 1244½ ½2321 ½148½ 1131½ 90 10 - 13 5,80
12FM Jacob Carstensen
Brønshøj Skakforening
Denmark/Danmark 2362236025½ ½13371 12330 1197½ 04 ½10514 - 195,50-10-3,00
13FM Jacob Sylvan
Skakklubben Nordkalotten
Denmark/Danmark 23362336 12612½ 3½ ½287½ ½23110 ½3021½ 20 - 295,80-26-21,20
14FM Martin Percivaldi
Hillerød Skakklub
Denmark/Danmark 2189232710 17411 13011½ 02231 05150 20 - 293,6018-3,00
15WIM Ellinor FriskSweden/Sverige 2302 02321 134361 0620½ ½10241 11466 - 9 9,20
16IM Bjørn Brinck-Claussen
Sjælsø Skakklub
Denmark/Danmark 2200223430 ½28261 12590 137A ½3534½ 20 - 295,05-11-7,10
17 Dara Sevkan Akdag
BMS Skak
Denmark/Danmark 22072228 04341 036411 132240 250 144351 514 - 196,75-35-34,60
18 Alexander Rosenkilde
Tåstrup Skakforening
Denmark/Danmark 2209222850 030491 144281 07331 09461 514 - 196,15-23-17,20
19 Henrik Dahl Pedersen
Køge Skakklub
Denmark/Danmark 20912188 06361 138241 08120 ½28270 14120 - 294,500-13,00
20 Hans Dahl Pedersen
Køge Skakklub
Denmark/Danmark 214821787½ 025471 ½35331 ½1590 13726½ 514 - 195,25-5-6,80
21 Sandi Stojanovski
Skakklubben K41
Denmark/Danmark 21432174 08381 13960 ½3427½ 129100 ½1320 - 294,60-2-7,40
22CM Henrik Mølvig
Roskilde Skakklub
Denmark/Danmark 2106215290 133441 0337½ ½2830½ A 14220 - 295,10-12-9,40
23 Jesper Kjærgaard-Jensen
Haderslev Skakklub
Denmark/Danmark 20872151 010391 143120 13613½ 014281 12510 - 134,452116,80
24 Christian Altenburg Eriksson
Tåstrup Skakforening
Denmark/Danmark 21112130110 137461 019351 11730 015A430 - 373,8534,60
25 Alexander JohanssonItaly/Italien 2083 ½12201 04160 139341 117 07230 20 - 29 25,00
26 Michael Ole Madsen
Allerød Skakklub
Denmark/Danmark 20122077130 ½42 016501 ½29381 ½36321 ½20514 - 195,05-1-6,40
27WIM Oksana Vovk
Næstved Skakklub
Denmark/Danmark 2073207040+ 15250 10½ 04 ½2135½ 11930- 20 - 292,851318,20
28 Paul Brøndal
Allerød Skakklub
Denmark/Danmark 19802052 14116½ ½613½ 01822½ 19½ 023A38 - 422,402938,00
29 Jes Jacob West Knudsen
Allerød Skakklub
Denmark/Danmark 19931917420 03550½ 14726½ 139210 046441 430 - 376,65-79-21,20
30 Kasper Henriksen
Køge Skakklub
Denmark/Danmark 19381979 143181 01140 138100 ½2213½ +27514 - 192,155675,60
31 Dick Sørensen
Frederiksberg Skakforening
Denmark/Danmark 19141977331 150 - 510,55149,00
32FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
Denmark/Danmark 19211962441 015521 011170 ½43501 02637½ 430 - 374,70-21-9,80
33 Peter Sebastian Stuhr
Køge Skakklub
Denmark/Danmark 18811942 145220 010431 020411 018340 031343 - 463,35-10-14,60
34 Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
Denmark/Danmark 19361886461 017150 14821½ 02538½ 133 ½1620 - 293,901858,40
35 Bjarke Hautop Kristensen
Sorø Skakklub
Denmark/Danmark 19351936 ½47291 0820½ 024451 ½2716½ 017430 - 373,202430,40
36 Julius Mølvig
BMS Skak
Denmark/Danmark 19241913481 019171 015230 14426½ A 14520 - 293,702428,20
37 Troels Bækgård Andersen
Roskilde Skakklub
Denmark/Danmark 19151919 149240 012451 ½22160 142200 ½32430 - 373,80622,80
38 Daniel Kokholm
Skakklubben K41
Denmark/Danmark 18311915501 021190 146300 026 ½3443½ 51- 343 - 463,50-15-15,80
39 Claus Kronholm Møller
Skovbo Skakklub
Denmark/Danmark 17901892 +53 023210 152250 290 ½4541½ 147430 - 373,30-9-38,40
40 Alexander Torp Jørgensen
Næstved Skakklub
Denmark/Danmark 18291882 -270520,0000,00
41 Flemming Skjoldager
Holbæk Skakklub
Denmark/Danmark 17781876280 471 014 017461 033481 ½39190 38 - 423,452-2,20
42 Per Barndorff Simonsen
Ishøj Skakklub
Denmark/Danmark 16911869 12926½ 90 07440 147370 150220 38 - 422,6027-0,80
43 Flemming Borg
Allerød Skakklub
Denmark/Danmark 17891842300 148230 033491 32½ A ½38 152430 - 374,0001,60
44 Frank Severinsen
Skakklubben K41
Denmark/Danmark 14301801 032491 022180 142360 151170 029343 - 461,3574-9,20
45 Wojciech Zbigniew Pawlak
Køge Skakklub
Denmark/Danmark 17541705330 15070 037481 03539½ 151360 38 - 423,95-135,40
46 Horst Hubert Schmidt
Brønshøj Skakforening
Denmark/Danmark 15841754 034511 024380 041 149471 291 018430 - 372,505112,00
47 Lindved Sørensen
Faxe Skakklub
Denmark/Danmark 1667172835½ 041 020290 151420 04652½ 390 247 - 483,85-55-31,40
48 Bernhard W. Sørensen
Hillerød Skakklub
Denmark/Danmark 16581684 036430 151340 045521 041 149A343 - 463,75-22-11,40
49 Per Hagerup
Tølløse Skakklub
Denmark/Danmark 15421664370 044 018511 043460 152480 500 247 - 483,75-79-37,60
50 Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
Denmark/Danmark 15541568 038450 ½29 026521 511 032420 14938 - 423,002319,40
51 Henry Petersen
Køge Skakklub
Denmark/Danmark 12521455520 046480 049470 050440 450 +38150 - 511,20-54-38,40
52 Jacob Hein
Espergærde Skakklub
Denmark/Danmark 14051450 151270 032390 050 048490 ½47430 491,90-18-5,20
53Spiel FreiNo-where 39- 0,00
Der anvendes ikke tiebreak og præmier deles






    Flere turneringer på www.skakturnering.dk